Reklama

Reklama

Zabytkowa willa w Skansenie będzie przepiękna

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Zabytkowa willa w Skansenie będzie przepiękna - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Dobiega właśnie końca modernizacja zabytkowej willi z Rudy Pabianickiej, która znajduje się w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej.

Reklama

ZABYTKOWA WILLA W SKANSENIE BĘDZIE PRZEPIĘKNA

200 punktów świetlnych i niemal 9 kilometrów różnych kabli, a to wszystko ułożone na powierzchni 900 m2 już wkrótce da pierwsze efekty. Niebawem zakończy się modernizacja zabytkowej willi z Rudy Pabianickiej, która znajduje się w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej.

O willi letniskowej z ul. Scaleniowej 18 wiadomo niewiele. Zbudowana w eklektycznym stylu, stanowi wspaniały przykład budynku służącego letniej rekreacji z początku XX wieku. W latach 30. XX wieku należała do fabrykanta Szai Światłowskiego. W czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu w budynku oddano do użytku całoroczne mieszkania, których było prawdopodobnie 18. Willa w 2008 roku, będąc już w opłakanym stanie, została przetransportowana do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Ze względu na zagrożenie konstrukcyjne, obiekt na lata został wyłączony z funkcji wystawienniczych i zamknięty dla zwiedzających. Wkrótce jednak to się zmieni.

Modernizacji podjęła się firma z ponad 25-letnim doświadczeniem, która specjalizuje się w konserwacji obiektów zabytkowych. Pierwsze prace w ramach inwestycji pn. „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia” rozpoczęły się wiosną 2018 roku.

Oprócz oczyszczenia elementów drewnianych, niezbędne było też wykonanie izolacji termicznej, tak by willa mogła stać się obiektem użytkowanym całorocznie. Należało zatem wyposażyć go w instalację wewnętrznego centralnego ogrzewania. W budynku zainstalowano także wentylację z odzyskiem ciepła, która pozwala na znaczne ograniczenia strat energii na wentylację i jest przy tym niezależna od panujących warunków atmosferycznych. Klimatyzacja z kolei ułatwi korzystanie z obiektu w czasie letnich upałów. Izolacja fundamentów, tak od wewnątrz jak i od zewnątrz, wykonana została metodą iniekcji krystalicznej, która jest niezwykle trwała i ekologiczna. Ściany fundamentowe willi wymagały też izolacji od zewnątrz. Z kolei by zachować zabytkową elewację, przy dociepleniu wewnętrznym wykorzystano pianę rezolową. Odnowione zostały również werandy i tarasy okalające bryłę obiektu. Przebudowa wymagała jednak zmian w konstrukcji budynku. By ułatwić zwiedzanie willi osobom z niepełnosprawnościami, wewnątrz została zamontowano windę. Przy wykonaniu wszystkich tych prac wykorzystano prawie 9 kilometrów różnego rodzaju kabli, co na takiej powierzchni jest liczbą imponującą.

Koniec modernizacji jest już bliski

Obecnie w willi trwają już prace wykończeniowe. Malowanie okien, drzwi i ścian. Wokół obiektu układane są jednocześnie granitowe schody i kostka. Kończy się też montaż specjalistycznego oświetlenia, w systemie sterowania DALI, które polega na stopniowaniu światłem i stworzeniu aż czterech scen do aranżacji przestrzeni. Na łącznej powierzchni 900 m2 willi zamontowanych zostało aż 200 punktów świetlnych, co stworzy wyjątkowy efekt i pozwoli modelować oprawą oświetlenia w zależności od potrzeb.

W odnowionej willi powstaną także przestrzenie dedykowane spędzaniu wolnego czasu. Sama modernizacja stanowi część realizowanej w CMWŁ inwestycji pn. „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia”. Całkowita wartość projektu to 15 458 994,85 zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 8 963 559,18 zł. Wkład własny Miasta Łódź to 6 397 376,63 zł.


Źródło: CMWŁ

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy