Reklama

Reklama

Zabytkowy budynek dawnego Wydziału Filologicznego UŁ w końcu będzie wyremontowany

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zabytkowy budynek dawnego Wydziału Filologicznego UŁ w końcu będzie wyremontowany - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W tym tygodniu została podpisana umowa na wykonanie remontu modernistycznego gmachu przy alei Kościuszki 65. Kwota projektu to 72 mln złotych, a wykonawcą została firma Kartel z Jędrzejowa.

Reklama

Do tej pory ten niezwykły architektonicznie budynek był przeznaczony do celów edukacyjnych. Do 1945 roku mieściło się tutaj Niemieckie Gimnazjum Reformowane. Tuż po wojnie kształciły się tutaj kadry PZPR, następnie uczniowie szkół średnich i wreszcie studenci Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. W 2014 roku budynek za kwotę 14,6 mln złotych kupił Skarb Państwa. Postanowiono, że w tym właśnie miejscu będzie się mieścić nowa siedziba Sądu Apelacyjnego w Łodzi. 16 stycznia 2015 roku w obecności m.in. ówczesnego ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka, uroczyście przekazano Prezesowi Sądu Apelacyjnego w Łodzi klucze do nowej siedziby.


Pierwotnie planowano, że modernizacja obiektu zakończy się w 2017 roku, jednak aż do tej pory nie udało się wyłonić wykonawcy prac. Przetarg dwukrotnie unieważniano. Dopiero ten zakończony pod koniec kwietnia tego roku pozwolił na wybranie przedsiębiorstwa, które dokona remontu. Jest to firma Kartel z Jędrzejowa, która zobowiązała się przeprowadzić modernizacja obiektu za kwotę 72 mln złotych. W ramach prac zostanie także wybudowany podziemny parking oraz wykonana kompleksowa termomodernizacja.


Z budynkiem przy al. Kościuszki 65 wiążą się dwie ciekawe historie. To tutaj, w charakterystycznej wieżyczce, mieściło się ówczesne pierwsze w Łodzi obserwatorium astronomiczne. To tutaj także w 1981 roku miały miejsce największe strajki studentów uczelni łódzkich.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy