Reklama

Reklama

Zadłużamy się na potęgę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zadłużamy się na potęgę - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Średnio 27 158 złotych długu – tyle obecnie przypada na zadłużonego Polaka, wynika z danych biur informacji gospodarczej. Za sumę naszych zaległości 76 mld zł, można by kupić siedem dużych spółek giełdowych. Dlaczego zadłużamy się na potęgę?

Reklama

Mimo, że ze statystyk wynika wzrost średnich zarobków w Polsce, to wraz z tą tendencją dynamicznie powiększa się zadłużenie polskich gospodarstw. Razem z rosnącym popytem na kredyty, rośnie ilość osób mających kłopoty z regulowaniem zaciąganych wobec banków zobowiązań.

Nie spłacamy w terminie

Dane Biura Informacji Kredytowej wskazują, że prawie 2,8 mln Polaków ma problemy ze spłatą należności w terminie. Nie radzimy sobie głównie ze spłatą kredytów gotówkowych i mieszkaniowych, ale kłopoty występują również w przypadku podstawowych opłat – za gaz, media itp.

Kupilibyśmy sporo

Zobowiązania polskich dłużników osiągnęły już w sumie kwotę 76 mld zł. Za tak pokaźną sumę można by kupić siedem dużych spółek, jak firmę obuwniczą CCC, Alior Bank, odzieżową spółkę LPP, Lotos, Orange, Play czy CD Projekt. Skala zadłużenia Polaków jest więc naprawdę spora. 

Zarabiamy i zadłużamy się

Zauważa się, że wzrost zadłużenia Polaków w ciągu ostatnich lat jest skorelowany ze wzrastającym przeciętnym wynagrodzeniem. Zaledwie w ciągu kwartału długi Polaków powiększyły się o 2 mld zł. W tym samym czasie wynagrodzenia sektora przedsiębiorstw powiększyły się o 233 zł (z 4931 zł do 5164 zł) brutto na osobę.

Najczęściej Polacy zadłużają się z powodu kredytów hipotecznych. Zobowiązania na duże kwoty zaciągamy dużo częściej niż jeszcze kilka lat temu. Według statystyk porównywarki kredytowej Totalmaoney.pl, najczęstsza wysokość zaciąganych przez nas kredytów hipotecznych to 250 000 zł.

Kredyty, alimenty, mandaty

Można wyodrębnić grupę ośmiu czynników, które Polakom przysparzają największych problemów ze spłatą. Poza kredytami mieszkaniowymi są to alimenty – średnio 39 134 zł, a także kredyty zaciągane na cele konsumpcyjne. W grupie najczęstszych przyczyn długów są również zaległości orzeczone przez sądy, nieopłacane rachunki telefoniczne, zadłużone karty kredytowe czy mandaty za nieposiadanie biletów.

Średnio na polskiego dłużnika przypada 27 158 zł zadłużenia. Większy problem generują raty z tytułu zaciągniętych kredytów, dając kwoty rzędu 29 799 zł. Problemy z terminowym regulowaniem innych zobowiązań, jak rachunki za czynsz czy gaz, stanowią dużo mniejszy dług - 18 518 zł.  

Spore długi bogatych

Najbardziej zadłużają się mieszkańcy tych rejonów Polski, które uchodzą za najbogatsze, przede wszystkim województw: mazowieckiego, lubuskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. Tamtejsi dłużnicy spłacają swoje zadłużenia nieterminowo, bądź nie podejmują ich wcale.  

Uwagę zwraca fakt, że przybywa dłużników po 65 roku życia. Największe długi mają jednak Polacy w przedziale wiekowym między 45 a 54 rokiem życia, a ich zobowiązania wynoszą przynajmniej 37 257 zł. Najnowsze wyniki Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor notują najwięcej dłużników (706 tys.) w grupie wiekowej 40 i 50 lat.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy