Reklama

Reklama

Zakończenie remontu Muzeum Kinematografii w Łodzi. Siedziba instytucji przeszła wielkie zmiany

Opublikowano: pon, 22 lut 2021 16:36
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Kończy się remont jednej najważniejszych instytucji kultury w Łodzi. Muzeum Kinematografii zyskało unowocześnienia, które ułatwią zwiedzanie seniorom oraz osobom z niepełnosprawnościami. Dzięki modernizacji powiększyła się powierzchnia wystawiennicza.

Jakie zmiany zaszły po remoncie w Muzeum Kinematografii w Łodzi?

!reklama!

Łódzki Kinematograf przeszedł ogromne zmiany. Zakres prac to m.in.: budowa nowej klatki schodowej wraz z montażem windy osobowej, miejscowe wzmocnienie stropów, izolacja fundamentów i ścian fundamentowych, zabezpieczenie obiektu i zbiorów przed wilgocią, czy dostosowanie pomieszczeń do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Przestrzeń została zaaranżowana w taki sposób, by zwiększyć powierzchnię wystawienniczą. Zmodernizowano instalacje: sanitarną (zewnętrzną i wewnętrzną kanalizację), wodociągową, cieplną, wentylacyjną (klimatyzacja i ogrzewanie), elektryczną oraz techniczną (w tym systemy przeciwpożarowe).

Zakupiono również elementy wyposażenia niezbędne do tworzenia ekspozycji.

Polecamy: Rewolucja na ulicy Rewolucji w Łodzi. Zrujnowane kamienice zyskają drugie życie [wideo | zdjęcia]

Wnętrza zabytkowego łódzkiego pałacu odzyskały dawną świetność

O przebiegu i wyniku prac remontowych w łódzkim Kinematografie mówiła wiceprezydentka Łodzi, Małgorzata Moskwa-Wodnicka. 

- Dzisiaj kończymy remont Muzeum Kinematografii. To bardzo ważne miejsce na mapie Łodzi i to z kilku powodów. Po pierwsze to jeden  z najpiękniejszych łódzkich pałaców o niepowtarzalnych wnętrzach. To także miejsce, które jest jednym z najważniejszych w naszym mieście dla podtrzymywania i utrwalania wizerunku Łodzi Filmowej, miasta Filmu Unesco, o wyjątkowych zbiorach za słynnym na cały świat fotoplastikonem na czele. Tym bardziej się cieszę, że po remoncie pałac znów będzie otwarty dla publiczności, bo niewątpliwie jest perłą łódzkiej architektury.  

Wiceprezydentka podkreślała również konieczność przeprowadzenia remontu instalacji obiektu, jako warunek na sprawne i bezpieczne przyjęcie kolejnych zwiedzających.

- Zakres prac remontowych może nie wydawać się spektakularny ale tak wiekowy budynek zyskuje po pierwsze nowoczesną windę, co pozwoli i osobom starszym i niepełnosprawnym łatwiej korzystać z zasobów muzeum, zyskuje nowoczesną przestrzeń wystawienniczą, która już wkrótce zaowocuje nowymi projektami, budynek ma także dzięki nakładom miasta nowoczesną infrastrukturę techniczną i sanitarną, która jest absolutnie konieczna by Muzeum mogło cieszyć miłośników kina i pięknych wnętrz pałacowych. Miasto przypomnę dołożyło do remontu kolejnej tak ważnej instytucji kultury prawie 3 miliony 200 tys złotych a jest to to ponad jedna trzecia kosztów remontu. Już teraz zapraszam Państwa do zwiedzania Muzeum, korzystania z oferty kina i nowych przygotowywanych wkrótce wystaw.

Szczegółowa wartość projektu wynosi ponad 8 mln 230 tys. w tym dofinansowanie ze środków UE wynosi ponad 5 mln - resztę pieniędzy stanowiły środki z budżetu miasta.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.