Reklama

Reklama

Zatrudnienie spada, wynagrodzenia również. Czy to początek kryzysu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zatrudnienie spada, wynagrodzenia również. Czy to początek kryzysu? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Póki co, tendencja jest łagodna; odnotowuje się nieco słabsze zatrudnienie i niższy wzrost płac, ale sytuacja na rynku pracy ewidentnie ulega pogorszeniu – taki obraz rysuje się z danych analityków Spotdata.pl.

Reklama

W samym październiku aż o 3 tys. osób w stosunku do września spadło zatrudnienie w tzw. sektorze przedsiębiorstw (firmy niefinansowe z zatrudnieniem powyżej 9 osób). To już trzeci miesiąc spadków z rzędu, zauważają eksperci Spotdata.pl.

Spadek dynamiki na rynku pracy

Do 2,5 proc. (z 2,6 proc. notowanych we wrześniu) spadła w październiku roczna dynamika zatrudnienia. Negatywna tendencja utrzymuje się od połowy ubiegłego roku. Obniżyła się również roczna dynamika przeciętnego wynagrodzenia - z 6,6 do 5,9 proc. W obu przypadkach realne dane okazały się słabsze od prognozowanych.

Ignacy Morawski, założyciel Spotdata.pl, zwraca uwagę na niepokojący, jego zdaniem, spadek indeksów koniunktury dotyczących planów rekrutacyjnych firm. „(...) twarde dane opisywane tam zjawiska potwierdzają. Inna sprawa, że nie za bardzo jest kogo zatrudniać przy rekordowo niskim bezrobociu. Wszystko to wpisuje się w obraz hamującej gospodarki. Nie z piskiem opon, ale hamującej”ocenia Morawski.

Okazuje się jednak, że słabsze dane za ostatni okres i tak należą do bardzo dobrych w kontekście średnich historycznych. Niemniej, analitycy zauważają, że stopniowy spadek dynamik zatrudnienia i wynagrodzeń rzutuje na słabszy popyt w gospodarce, a to wpływa negatywnie na kondycję firm.

Źródło: Bankier.pl / Spotdata.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy