Reklama

Reklama

Zbliża się Noc Świątyń. Dzięki niej doświadczysz, czym jest wielokulturowość Łodzi

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Zbliża się Noc Świątyń. Dzięki niej doświadczysz, czym jest wielokulturowość Łodzi  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W najbliższą sobotę, 21 września w Łodzi odbędzie się Noc Świątyń. To wydarzenie pozwoli przybliżyć nie tylko piękno łódzkich świątyń, ale także odkryć przed zwiedzającymi Łódź wielokulturową. 

Reklama

Nie bez przyczyny Łódź nazywana jest miastem czterech kultur. To właśnie tutaj przez dziesięciolecia koegzystowały ze sobą różne narody. Każdy z nich wyznawał także inną religię. Choć na przestrzeni lat u wielu łodzian przygasł duch religijności, to w mieście wciąż znajdują się wspaniałe świątynie - znak dawnych czasów. W najbliższą sobotę nadarzy się wyjątkowa okazja, by poznać je wszystkie.

Noc Świątyń jest organizowana w ramach Europejskiego Dnia Przeciw Nietolerancji Religijnej i Islamofobii, Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz Dnia Modlitwy o Pokój. Wydarzenie będzie miało miejsce w najbliższą sobotę, 21 września w sześciu miastach, w tym w Łodzi.

- Swoje drzwi otworzą łódzkie świątynie czterech wyznań, których przedstawiciele budowali tradycję wielokulturowej Łodzi. Mamy nadzieję, że zainteresowanie będzie spore, pragniemy to wydarzenie wpisać na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych w naszym mieście - powiedziała Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, które jest koordynatorem Nocy Świątyń w Łodzi

Każdy zwiedzający będzie mógł obejrzeć cztery świątynie: Cerkiew Prawosławną pw. Św. Olgi przy ul. Piramowicza 22, synagogę Gminy Wyznaniowej Żydowskiej przy ul. Rewolucji 1905 roku 28, Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Mateusza przy ul. Piotrkowskiej 283 oraz Parafię Katolicką Zesłania Ducha Świętego przy ul. Piotrkowskiej 2.

- Naszym celem jest pokazanie różnorodności religijnej obecnej w naszym kraju oraz stworzenie przestrzeni do wzajemnego poznawania się i dialogu międzyreligijnego. Noc Świątyń jest okazją do odwiedzenia miejsc najważniejszych dla przedstawicieli i przedstawicielek różnych wyznań. Jest to zarówno czas zwiedzania niezwykłych budowli, jak i rozmów z członkami wspólnot religijnych, zadawania pytań i rozwiewania wątpliwości. Chcemy, by Noc Świątyń oprócz swojego kulturalnego charakteru niosła ze sobą także wartość edukacyjną. Wychodzimy z założenia, że przeciwdziałanie stereotypom i edukacja na temat różnorodności religijnej jest najefektywniejsza poprzez bezpośrednie poznanie - powiedziała Aleksandra Żegota, współkoordynatorka tego ogólnopolskiego wydarzenia

Warto zaznaczyć, że wydarzenie jest bezpłatne i mogą wziąć w nim udział wszyscy zainteresowani.

Źródło: Dziennik Łódzki

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy