Reklama

Reklama

Zdaniem specjalisty wiele pokaże kolejny tydzień. Podkreślił zasady kluczowe dla ustabilizowania sytuacji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zdaniem specjalisty wiele pokaże kolejny tydzień. Podkreślił zasady kluczowe dla ustabilizowania sytuacji  - Zdjęcie główne

Zdaniem specjalisty wiele pokaże kolejny tydzień. Podkreślił zasady kluczowe dla ustabilizowania sytuacji (fot. Google Maps) |wiadomości łódzkie|Łódź|tuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Prezes Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych profesor Robert Flisak komentuje sytuację w związku z kolejnymi rekordami zakażeń w Polsce.

Reklama

Ekspert mówi, że musimy wykazać się cierpliwością i stosować się do rządowych zaleceń.

!reklama!

Uważa, że długotrwałą stabilizację dałyby nam tylko szczepionki. Obecna sytuacja jego zdaniem utrzyma się przynajmniej do końca roku, i na taki scenariusz powinniśmy być przygotowani.

Profesor uważa, że jedynym pozytywem jest fakt, że społeczeństwo zrozumiało w jak krytycznym punkcie się znaleźliśmy.

- Fakt, że ludzie zrozumieli, że trzeba przestrzegać podstawowych zasad po to, by uniknąć najgorszego, czyli lockdownu, który zniszczyłby gospodarkę, a w konsekwencji także służbę zdrowia. To skutkowałoby kompletną bezsilnością wobec pandemii – powiedział.

Wskazał, że najbardziej palącym problemem jest w obecnej sytuacji uregulowanie systemu opieki zdrowotnej.

- Największym problemem jest uregulowanie organizacji opieki zdrowotnej. W ostatnich tygodniach mieliśmy dużo zmian. Pracownikom opieki zdrowotnej na różnych poziomach trudno jest przystosować oraz podążać za tymi zmianami, nawet ja nie nadążam, tak szybko następują. Potrzebne jest uruchomienie oddziałów pocovidowych, teraz pojawiły się sygnały, że to idzie w tym kierunku – tłumaczył prof. Flisak.

- Każdy szpital musi mieć oddział obserwacyjny, który w niektórych przypadkach będzie oddziałem pocovidowym, dla innych obserwacyjnym, który umożliwi funkcjonowanie pacjentów z innymi chorobami, poważniejszymi, którym przyklejono łatkę "COVID". Zatem: oddziały pocovidowe są koniecznością. To, co nas niepokoi przy wzrastającej liczbie zachorowań: braki remdesiviru, czyli jedynego zarejestrowanego leku przeciwwirusowego w COVID-19 – dodał.

Specjalista odniósł się do najbardziej kluczowego obostrzenia w aktualnej sytuacji.

- Maseczki, dystans - to jest to, co jest podstawą, także w miejscach pracy. Nie przywiązuję takiej wagi do tego, co dzieje się na ulicy, na świeżym powietrzu, tam ryzyko jest znacznie mniejsze. Większość zakażeń ma miejsce w ramach rodzin i w miejscach pracy. To są główne miejsca rozprzestrzeniania się wirusa. – zakończył

Źródło: RMF24.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy