Reklama

Reklama

Zdrożeją słodzone napoje, „energetyki” i „małpki”

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Zdrożeją słodzone napoje, „energetyki” i „małpki” - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Nawet o 40 proc. mogą zdrożeć słodzone napoje – prognozuje Polska Federacja Producentów Żywności. W górę pójdą też ceny napojów energetycznych oraz alkoholi sprzedawanych w małych butelkach, czyli popularnych „małpek”. Projektem ustawy wprowadzającej tzw. podatek cukrowy zajął się Komitet Stały Rady Ministrów.

Reklama

!reklama!Zgodnie z założeniami, podatkiem cukrowym mają zostać objęte m.in. słodzone napoje, których w opinii Ministerstwa Zdrowia Polacy spożywają za dużo. W 2018 roku na przeciętnego Polaka przypadało 51 kg cukru, to jest aż o 10 kg więcej w porównaniu z rokiem 2015. Ponadto, jak tłumaczy minister Jadwiga Emilewicz, w Polsce obowiązuje jedno z najniższych opodatkowań dosładzanych napojów.

Ile wyniesie tzw. podatek cukrowy?

Na nową daninę będzie się składała część stała w kwocie 50 gr za każdy litr słodkiego napoju oraz część zmienna - 5 gr za każdy dodatkowy gram cukru, gdy w składzie zostanie przekroczone 5 gramów cukru na 100 ml napoju. Dodatkowe 10 gr będzie naliczone za zawartość kofeiny, tauryny, czy guarany, obecnych w napojach energetycznych. Maksymalnie stawka podatku cukrowego będzie mogła osiągnąć wartość 1,20 zł za litr.

Podrożeją też tzw. "małpki"

Ponadto, projekt ustawy zakłada także nałożenie dodatkowej opłaty w wysokości 1 zł od każdej butelki alkoholu o pojemności poniżej 300 mililitrów, czyli tzw. „małpki”. Opłatę początkowo mieli odprowadzać sprzedawcy, a po zmianach ma być przerzucona na hurtowników.

Na to pójdą środki z nowej daniny

W zamyśle autorów projektu, środki zgromadzone z opłaty cukrowej mają być przekazywane do Narodowego Funduszu Zdrowia, z przeznaczeniem na leczenie chorób wywoływanych przez nadmierne spożycie cukru. - Część środków będzie przekazana na szkolne kluby sportowe - powiedział Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z IAR.

Polecamy: Strach kupować produkty spożywcze luzem. Pleśń w ciastkach, błędne oznaczenia, zawyżane ceny
Dzięki wpływom z tzw. podatku cukrowego jeszcze w 2020 roku ma zostać przeznaczone 50 mln zł na zajęcia sportowe dzieci i młodzieży, zaznaczył rzecznik ministerstwa zdrowia.

Zastrzeżenia do projektu tzw. opłaty cukrowej

W opinii Polskiej Federacji Producentów Żywności, planowana przez resort zdrowia tzw. opłata cukrowa odbije się na uczestnikach całego łańcucha dostaw. Według Federacji, w efekcie wprowadzenia nowej daniny, ceny napojów słodzonych w Polsce mogą wzrosnąć aż o 40 proc. „Polacy zaczną masowo kupować napoje w Niemczech, Czechach i Słowacji gdzie nie ma takich podatków. To uderzy w polski tradycyjny handel detaliczny” - przestrzega Federacja.

Źródło: IAR / wiadomoscihandlowe.pl / tulodz.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy