Reklama

Reklama

Zespół Tańca Ludowego „Harnam” wystąpił w Monopolis! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: sob, 14 mar 2020 20:03
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W czwartek, 27 lutego na scenie Monopolis odbył się koncert zatytułowany „Puls Polskości”. Pokaz prócz doskonale znanych tańców i choreografii przedstawiał także nowe, stworzone specjalnie na potrzeby koncertu, układy.

Tancerze Zespołu Tańca Ludowego „Harnam” kolejny raz pozytywnie zaskoczyli swoją publiczność. Podczas Pulsu Polskości zaprezentowali wszystkie tańce narodowe i niektóre regionalne, zarówno w wykonaniu reprezentacji zespołu, jak i grup młodszych.

!reklama!

Polskie tańce narodowe, czyli Mazur, Polonez, Kujawiak, Oberek i Krakowiak wywodzą się z kultury chłopskiej. Szybko trafiły jednak na sceny operowe i nie tylko, a swoim pięknem zachwyciły całą szlachtę i arystokratów.

Koncert rozpoczął się Mazurem ze Strasznego Dworu w choreografii kierownika artystycznego Harnama – Marii Kuśnierz-Skoniecznej, a zaraz po nim tancerze zaprezentowali Poloneza także do muzyki Stanisława Moniuszki. Na scenie pojawiły się również grupy młodsze, które zachwyciły widownię tańcami lubelskimi w opracowaniu muzycznym kierownika zespołu – Łukasza Skoniecznego.

Harnam to nie tylko tańce grupowe, ale także niezwykłe duety. Jeden z nich to „Kujawiak Wieniawskiego” w wykonaniu Marii Lenczewskiej i Pawła Jacaka, stworzony przez kierownika artystycznego. Na jednym Kujawiaku – Harnam nie poprzestał, ponieważ po duecie można było zobaczyć drugiego - niezwykle zmysłowego i romantycznego „Kujawiaka Perkowskiego” w choreografii założycielki zespołu – znanej tancerki – Jadwigi Hryniewieckiej.

Z lirycznego i spokojnego Kujawiaka – tancerze błyskawicznie powrócili na scenę z „hymnem” zespołu, czyli Oberkiem. W dynamicznej choreografii założycielki Harnama nie brakło zjawiskowych podnoszeń, wyskoków czy widowiskowych elementów wykonywanych przez mężczyzn.

Następnie na scenie Monopolis pojawiła się grupa młodzieżowa prezentująca „Tańce górali Beskidu Śląskiego” w opracowaniu muzycznym kierownika kapeli – Michała Mrozińskiego. Za choreografię odpowiadał Marcos de Lima.

Zwieńczeniem całego koncertu był najbardziej znany i charakterystyczny taniec wywodzący się z naszego kraju, czyli Krakowiak. Tancerze pokazali razem dwa układy związane z tym tańcem, jeden z nich – grupa dzieci, a drugi – reprezentacyjna. Choreografie stworzyli Maria Kuśnierz-Skonieczna i Marcos de Lima.

Koncert cieszył się dużym uznaniem widowni, która nawet prosiła o bis. Tancerze przygotowywali się do koncertu blisko trzy miesiące. Kolejne występy Harnama już wkrótce. Zdjęcia z koncertu wykonała Katarzyna Gołaszewska Michalak.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.