reklama
reklama

Zmarł Janusz Majewski. Wybitny reżyser, absolwent łódzkiej filmówki

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UMŁ

Zmarł Janusz Majewski. Wybitny reżyser, absolwent łódzkiej filmówki - Zdjęcie główne

Zmarł Janusz Majewski | foto UMŁ

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźOdszedł reżyser „C.K. Dezerterzy”, „Zaklęte rewiry” czy „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię”. Janusz Majewski miał 92 lata.
reklama

Janusz Majewski studiował w Łodzi i chętnie do niej wracał. Sceny do jego filmów często powstawały właśnie w tym mieście i regionie, również w Zgierzu.

Zmarł znany polski reżyser

Informację o śmierci reżysera podało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

„Z ogromnym smutkiem informujemy, że dziś w nocy zmarł Janusz Majewski. Jeden z najbardziej znanych, cenionych i popularnych polskich reżyserów filmowych. Mistrz kina gatunkowego, scenarzysta, pisarz, wykładowca akademicki. Laureat Nagrody Specjalnej 'Platynowe Lwy' za całokształt twórczości na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni (2016), Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii oraz Polskiej Nagrody Filmowej 'Orzeł' za Osiągnięcia Życia. Wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich zaangażowany w sprawy polskiego środowiska filmowego”

reklama

- czytamy.

Janusz Majewski przez wiele lat był również prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Z czego słynął Janusz Majewski

Reżyser urodził się 5 sierpnia 1931 roku we Lwowie. Po wojnie zamieszkał w Krakowie, a na studia wybrał się do Łodzi. Z miastem miał wiele wspomnień i chętnie wracał tu, by tworzyć kolejne filmy. Ma również swoją gwiazdę na ulicy Piotrkowskiej.

Zrealizował między innymi takie filmy jak „C.K. Dezerterzy” (a zdjęcia powstawały również w Zgierzu), „Mała matura 1947”, „Zazdrość i medycyna”, „Czarny mercedes” czy serial „Królowa Bona”.

Janusz Majewski był również autorem książek biograficznych i opowiadań, a na podstawie „Małej matury” opartej na własnych wspomnieniach wyreżyserował film o tym samym tytule.

reklama

Jak zaznacza SFP reżyser walczył o wprowadzenie na ekrany „pułkowników”, czyli filmów wstrzymanych. Nawiązywał również międzynarodowe kontakty, które pomagały otworzyć polską kinematografię na świat.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama