Historia fabryki przy Wólczańskiej
Ponad sto lat temu, dokładnie w 1900 roku przy ul. Wólczańskiej 13 (niegdyś Cegielniana 271) powstała Apretura i Myjnia Jedwabiu z inicjatywy przedsiębiorstwa "Schmitz & Van Endert". W 1910 roku zbudowano tam dwupiętrowo tkalnię. W roku 1924 swoją siedzibę miała tam spółka akcyjna Przemysł Jedwabny, po II wojnie światowej Dziewiarska Spółdzielnia pracy „Wzór”.
Jeżeli cofnąć się w czasie, to na pierwsze wzmianki o tym kompleksie natknąć się możemy z dokumentów z 1887 roku; wtedy to Hugo Bressel uruchomił tam fabrykę skórzanych rękawiczek. Kolejnym właścicielem był Gerszon Gerszner, który w 1896 roku stworzył tam Apreturę i Tkalnię Bawełny. W okresie 1896-1897 zelektryfikowano fabrykę, w której później stacjonowało wspomniane przedsiębiorstwo "Schmitz & Van Endert".
CZYTAJ TAKŻE: Znika z mapy miasta po ponad 25 latach. W grudniu zamknie się słynna łódzka księgarnia
Przemiana Fabryki Jedwabiu ma nie naruszyć „Ciszy” Łukasza Bergera
Budynki dawnej Fabryki Jedwabiu razem z wielkomiejską kamienicą powstały w stylu neorenesansowym, wpisane zostały do Gminnej Ewidencji Zabytków. Słynna „Cisza” Łukasza Bergera, czyli instalacja artystyczna przy Wólczańskiej 13 w Łodzi, będzie nieodmiennym elementem tej lokalizacji. Kilkaset prętów układających się w „ciszę” powstało tam w 2015 roku z inicjatywy Łódzkiego Centrum Wydarzeń. Co stanie się z resztą? Jak będzie wyglądał kompleks dawnej Fabryki Jedwabiu po renowacji?
Wizualizacja projektu rewitalizacji przy dawnej Fabryce Jedwabiu, ul. Wólczańska 13 w Łodzi. / foto UMŁ
Na stronie Urzędu Miasta i inwestora, spółki Revisit Home, pojawiły się wizualizacje, które przedstawiają zamierzony efekt remontu przy Wólczańskiej 13. Obejmie on między innymi wymianę stropów, instalacji wewnętrznych i innych elementów, które pozbawione są historycznych walorów. Jak już wspomnieliśmy, kompleks wpisany jest w ewidencję zabytków — podlega zatem ochronie konserwatorskiej.
Co więcej, jak informuje UMŁ, wykonana zostanie też nowa izolacja fundamentów, a budynki „podwyższone” zostaną nadbudową. W głębi działki pojawią się dwa nowe domy mieszkalne, parking podziemny i zielony pasaż. Łącznie dostępnych ma być 7000 m2 powierzchni mieszkalnej i 1000 m2 powierzchni handlowo-usługowej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.