Reklama

Reklama

Zmiany w regulaminie Budżetu Obywatelskiego. Radni przegłosowali zmiany

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zmiany w regulaminie Budżetu Obywatelskiego. Radni przegłosowali zmiany  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Podczas wczorajszej, 19 lutego sesji Rady Miejskiej w Łodzi przegłosowano zmiany w regulaminie Budżetu Obywatelskiego. Do najważniejszych zmian należy powrót do projektów ponadosiedlowych. 

Reklama

Zmiany, a w dużej części - powrót do rozwiązań w przeszłości obowiązujących, lecz w ostatnim czasie odrzuconych przez radnych, zostały przegłosowane na środowej (19 lutego) sesji Rady Miejskiej w Łodzi. Do regulaminu Budżetu Obywatelskiego powróciły m.in. zadania ponadosiedlowe oraz ograniczenie oddawania głosów na dwa osiedla.

- Najważniejszą zmianą jest to, że wracamy do projektów ponadosiedlowych. Z puli 50 mln zł przeznaczonych na Łódzki Budżet Obywatelski, 30 mln zł zostanie zarezerwowane na projekty osiedlowe, a 20 mln na projekty ponadosiedlowe. W projektach ponadosiedlowych zawarte są: instytucje kultury, szkoły, przedszkola, teatry, a także tereny zielone. W ramach BO nie będzie można głosować na Zoo, Palmiarnię i Ogród Botaniczny, ponieważ są to obiekty biletowane. W ramach projektów osiedlowych, będzie można głosować na dwa osiedla – powiedziała radna Agnieszka Wieteska

Likwidacja zadań ponadosiedlowych była mocno krytykowana przez ekspertów. Radni jednak nie posłuchali i ostatnia edycja BO nie zawierała tego typu zadań. Okazało się to błędem, który teraz został przez radnych naprawiony.

!reklama!

Kolejną zmianą jest wprowadzenie zasady ogólnodostępności. Oznacza to, że będzie można głosować tylko na projekty bezpłatne. Dodatkowo, zgłaszający projekt będą musieli uzyskać pisemną opinię zarządzającego daną nieruchomością.

W tej chwili regulamin zostanie skierowany do zaakceptowania przez wojewodę.

- Teraz będzie mogła ruszyć procedura nowej edycji BO i składania wniosków. Na konsultacje społeczne przyszło ponad 200 osób. Odbyło się 9 posiedzeń komisji i 4 spotkania konsultacyjne z poszczególnymi grupami osób zainteresowanych: edukacją, radami osiedli, organizacjami pozarządowymi i ogólnie mieszkańcami. Analizowaliśmy także budżety obywatelskie w innych miastach. W wyniku tych wszystkich spotkań i rozmów powstał nowy regulamin, który teraz zostanie skierowany do wojewody – dodał przewodniczący Damian Raczkowski

Źródło: UMŁ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy