– Walka z epidemią i ratowanie polskiej gospodarki to wyzwania stojące przed rządem Zjednoczonej Prawicy i mną jako prezydentem. Działając razem, jesteśmy w stanie przeprowadzić Polskę przez ten trudny czas – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości, która odbyła się w ogrodach Pałacu Prezydenckiego.
!reklama!
Mniej ministerstw i większa efektywność
Zmiany wprowadzone w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego to zmiany strukturalne. Do tej pory prace były prowadzone w 20 ministerstwach. Teraz ich liczba znacznie się zmniejszyła.Dzięki zmianom i połączeniu niektórych obszarów w jedno ministerstwo, działania mają być bardziej efektywne. A decyzje i rozwiązania maja być podejmowane szybciej.
Nowi wicepremierzy
Do obecnego składu rządu dołączyło dwóch wiceprezesów Rady Ministrów – wicepremier Jarosław Kaczyński oraz wicepremier Jarosław Gowin. Ten ostatni objął także tekę w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Oprócz nich do grona wicepremierów weszli Jacek Sasin – minister aktywów państwowych oraz Piotr Gliński – minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, przewodniczący Komitetu do spraw pożytku publicznego.Wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Warszawskim. W 1976 r. obronił pracę doktorską. Po wydarzeniach czerwcowych w 1976 r., zaangażował się w działalność opozycyjną. Uczestniczył w wydarzeniach Sierpnia 1980 r. Organizował Solidarność w Warszawie i Białymstoku. Po 13 grudnia kontynuował konspiracyjną działalność związkową, w 1986 r. współredagował pismo „Głos”, współpracował z Międzyzakładowym Robotniczym Komitetem „Solidarności”.
4 czerwca 1989 r. został senatorem RP z województwa elbląskiego, w lecie tego roku Lech Wałęsa powierzył mu wraz z Lechem Kaczyńskim rozmowy na temat powołania rządu z solidarnościowym premierem. Doprowadziły one do powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego. W październiku 1989 r. został naczelnym redaktorem „Tygodnika Solidarność”. W 1990 r. założył Porozumienie Centrum i został jego prezesem. Na czele tej partii stał do 1998 r. a od 1999 r. był jej prezesem honorowym.
W 2001 r. wraz z Lechem Kaczyńskim powołał Prawo i Sprawiedliwość. W 2002 r., po wyborze Lecha Kaczyńskiego na prezydenta Warszawy został jej prezesem. W latach 1991–1993 i od 1997 r. jest posłem na Sejm RP. W latach 2006–2007 był Prezesem Rady Ministrów.
Wicepremier Jarosław Gowin w latach 2011-2013 pełnił funkcję ministra sprawiedliwości. Następnie w latach 2015-2020 był wicepremierem i ministrem nauki i szkolnictwa wyższego.
Od 2007 r. jest posłem na Sejm RP. Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Zjednoczona Prawica w Sejmie VII kadencji. Podczas pracy parlamentarnej pełnił funkcje: przewodniczącego Zespołu ds. Konwencji Bioetycznej, przewodniczącego nadzwyczajnej Komisji do rozpatrzenia poselskich projektów ustaw o zmianie Konstytucji RP oraz członka Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Wprowadził Konstytucję dla Nauki, czyli wielką systemową reformę szkolnictwa wyższego i nauki przeprowadzoną w szerokim dialogu ze środowiskiem akademickim, podwyżki dla nauczycieli akademickich i przełomowe zmiany w kształceniu doktorantów.
Na swoim koncie ma również dwie ustawy o innowacyjności, stanowiące impuls dla działalności B+R oraz programy skutecznie popularyzujące naukę dla dzieci i seniorów. Powołał Narodową Agencję Wymiany Akademickiej i Sieć Badawczą Łukasiewicz.
Zmiany w ministerstwach
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Kultura fizyczna to nowy obszar, który wszedł w zakres kompetencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nowe zadania resort przejął od Ministerstwa Sportu. Tak jak dotychczas, resortem pokieruje wicepremier Piotr Gliński, wybrany jako poseł z Łodzi, który został powołany również na przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Energia, gospodarka wodna oraz szeroko rozumiany klimat i środowisko, to zagadnienia którymi zajmie się nowoutworzony resort. Ministerstwo powstało w wyniku połączenia dwóch jednostek – Ministerstwa Klimatu i Ministerstwa Środowiska. Nowym ministerstwem pokieruje minister Michał Kurtyka, który do tej pory stał na czele resortu klimatu.
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii
Szerszy zakres kompetencji uzyskało Ministerstwo Rozwoju. Teraz obok kwestii związanych z budownictwem, gospodarką i turystyką, resort zajmie się także zagadnieniami dotyczącymi pracy. Do tej pory ten obszar znajdował się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Rozbudowanym resortem pokieruje wicepremier Jarosław Gowin, który zastąpił wicepremier Jadwigę Emilewicz.
Ministerstwo Infrastruktury
Obok transportu i łączności, Ministerstwo Infrastruktury zajmie się gospodarką morską, żeglugą śródlądową oraz wybranymi aspektami rybołówstwa. To zagadnienia, które do tej pory znajdowały się w resorcie kierowanym przez ministra Marka Gróbarczyka. Na czele Ministerstwa Infrastruktury z rozszerzonym zakresem obowiązków stanął minister Andrzej Adamczyk.
Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Kierownictwo nad resortem finansów oraz resortem funduszy i polityki regionalnej objął minister Tadeusz Kościński.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Nowym ministrem w resorcie rolnictwa został Grzegorz Puda. Zastąpił on na tym stanowisku ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego.Minister Grzegorz Puda ukończył studia z tytułem magistra-inżyniera z zakresu zootechniki na Akademii Rolniczej w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywał zarówno w Polsce, jak i za granicą. W Polsce kilka lat pracował w jednej z największych instytucji finansowych w Europie. Zanim objął mandat posła jako menedżer z powodzeniem rozwijał jedną z bielskich spółek. Był także wykładowcą akademickim.
Doświadczenie samorządowe zdobył m.in. jako koordynator w starostwie powiatowym i Radny Rady Miejskiej Bielska-Białej. Mandat radnego wykonywał niemal przez trzy kadencje, do czasu wyborów do Sejmu w 2015 r. Poseł VIII i IX kadencji. W Sejmie pełnił funkcje wiceprzewodniczącego Komisji Infrastruktury oraz Sekretarza Sejmu.
15 lipca 2019 r. został powołany na stanowisko sekretarza stanu w ministerstwie inwestycji i rozwoju. Tę samą funkcję pełnił w ministerstwie funduszy i polityki regionalnej, które powstało w wyniku przekształcenia ministerstwa inwestycji i rozwoju.
Uroczystość dokonania zmian w składzie Rady Ministrów
KPRM – nowe kompetencje, nowi ministrowie
Kwestie związane z cyfryzacją znajdą się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Do czasu stosownych zmian ustawowych stanowisko ministra cyfryzacji będzie sprawował premier Mateusz Morawiecki. Dotychczasowy minister Marek Zagórski zajmie w KPRM stanowisko sekretarza stanu odpowiedzialnego za ten obszar.Zmiana ma na celu przede wszystkim ściślejszą współpracę w zakresie cyfryzacji i lepszą koordynację działań w tym obszarze. Cyfryzacja jest kluczowa w budowaniu innowacyjnego i przyjaznego obywatelom państwa, w którym wiele usług jest dostępnych online, bez wychodzenia z domu. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w czasach pandemii.
Nowa struktura organizacyjna ma pozwolić na bezpośredni nadzór Prezesa Rady Ministrów nad tym obszarem i szybsze podejmowanie decyzji.
Prezydent Andrzej Duda powołał też dwóch nowych ministrów – członków Rady Ministrów: Michała Cieślaka i Michała Wójcika.
Minister – członek Rady Ministrów Michał Cieślak jest posłem na Sejm RP. Ukończył studia na Akademii Rolniczej w Krakowie, uzyskując w 1999 r. stypendium naukowe, a w 2000 r. tytuł magistra inżyniera agroekonomii. W 2017 r. uzyskał dyplom Master of Business Administration.
W 2014 r. ubiegając się̨̨ o mandat radnego sejmiku województwa świętokrzyskiego przedstawił koncepcję tworzenia Samorządowych Stref Inwestycyjnych. W latach 2008-2014 zasiadał w Krajowej Radzie Izb w Warszawie, gdzie reprezentował polskie organizacje w krajowych i ponadnarodowych gremiach.
W latach 2003 – 2004 wspólnie z MFWiL szkolił doradców odpowiedzialnych za przyszłe wdrażanie programów UE. W 2001 r. rozpoczął pracę w grupie BezPol, następnie prowadził własną działalność gospodarczą.
Minister – członek Rady Ministrów Michał Wójcik ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe na Wyższej Szkole Bankowości i Finansów w Katowicach. W 2018 r. obronił doktorat na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.
Trzykrotnie wybrany na posła RP, trzykrotnie radny Sejmiku Województwa Śląskiego. Minister w rządzie Beaty Szydło oraz w rządzie Mateusza Morawieckiego. W ministerstwie sprawiedliwości zajmował się m.in. sprawami ochrony praw dzieci.
Źródło: KPRM
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.