Reklama

Reklama

Zmieniamy Łódzkie szkolnictwo zawodowe z Funduszami Europejskimi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zmieniamy Łódzkie szkolnictwo zawodowe z Funduszami Europejskimi  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W chwili obecnej rynek pracy wykazuje duże zapotrzebowanie na pracowników z konkretnym przygotowaniem zawodowym. Stolarz, cukiernik, kucharz, kosmetyczna – to zawody bardzo poszukiwane, a jednocześnie deficytowe. Środki z Funduszy Europejskich dla szkół zawodowych dają możliwość kształcenia fachowców. Wiele placówek z Łódzkiego skorzystało z takiej możliwości. 

Reklama

Podczas czwartkowego, 5 marca śniadania prasowego z Funduszami Europejskimi zaprezentowano efekty pozyskania dofinansowania dla szkół zawodowych w Łódzkiem. Jednym z przykładów był Zespół Szkół Gastronomicznych w Łodzi, który do tej pory otrzymał ponad 1,74 mln złotych. Dzięki dofinansowaniu zostały spełnione cele projektu „Mistrzowie gastronomii”. Należały do nich m.in.:

!reklama!

zwiększenie jakości kształcenia zawodowego,

adaptacja i doposażenie pracowni szkolnych (pracownia barmańska, sala do zadań praktycznych),

organizacja praktyk zawodowych, staży i doradztwa zawodowego,

dodatkowe zajęcia z zakresu m.in.: kuchni obcych narodów (w tym orientalnej), dietetyki, zdrowego odżywiania, cukiernictwa, barmaństwa,

podniesienie kompetencji i kwalifikacji nauczycieli kształcenia zawodowego.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, który rozdysponowuje środki z RPO WŁ, wspiera szkoły zawodowe w całym województwie, co potwierdzają dotacje dla projektów Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu. Jeden z nich, pn. „Zawodowcy XXI – ZS Nr 1 w Wieluniu”, otrzymał ponad 806 tys. zł dofinansowania.

- Wiemy, jak bardzo ważną rolę odgrywa szkolnictwo zawodowe. Przede wszystkim wpływa ono na rozwój, na gospodarkę nie tylko naszego województwa, ale przede wszystkim naszego regionie. Marszałek Grzegorz Schreiber powołał na czteroletnią kadencję Wojewódzką Radę Rynku Pracy. Jest to ciało opiniotwórczo - doradcze, które opiniuje Barometr Zawodów. Wiemy, że od dłuższego czasu jest deficyt na pewne zawody, nie tylko w naszym województwie, ale w całym kraju. Zachęcamy szkoły zawodowe, technika aby pozyskiwać środki na rozwój szkół, na nowoczesny sprzęt oraz na podnoszenie kwalifikacji przez nauczycieli - powiedział Robert Baryła – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego

Od 2015 r. na kształcenie zawodowe przeznaczono ponad 359 mln zł. Pracownicy UMWŁ zapowiedzieli, że 5 marca zostanie ogłoszony kolejny konkurs o dofinansowania. Udział w nim będą mogły wziąć podmioty, które planują wsparcie nauczycieli kształcenia zawodowego i instruktorów praktycznej nauki zawodu, a także realizujące zadania centrum kształcenia zawodowego i ustawicznego na terenie województwa łódzkiego. Na rozdysponowanie czeka ponad 15 mln zł. Następny konkurs, przeznaczony dla m. Łodzi, zaplanowano na październik b.r. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie www.rpo.lodzkie.pl.

Źródło: mat. prasowe

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy