Reklama

Reklama

Znamy laureatów Złotego Glana! Przyznano nagrody stowarzyszenia Łódź Filmowa i Kina Charlie

Opublikowano: śr, 16 gru 2020 15:37
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Złoty Glan, czyli nagroda Stowarzyszenia Łódź Filmowa i Kina Charlie, to wyróżnienie o długoletniej tradycji, które przyznawane jest twórczyniom i twórcom bezkompromisowym, z wyraźnie zarysowaną autorską wizją.

Wizją, która nie boi się opowiadać o człowieku i jego czynach w sposób daleki od jednoznaczności, otwartą na różne interpretacje. W symbolicznym roku 75-lecia Łodzi Filmowej doceniono tych twórców rodzimej kinematografii, którzy na różnych poziomach swojej artystycznej działalności wcielali w życie ważny etos tradycji-edukacji-kreacji. Złote Glany 2020 przyznano następującym twórcom:

!reklama!

- Januszowi Zaorskiemu za krytyczne spojrzenie na problematyczną i niekiedy wręcz nieludzką historię własnej ojczyzny, stawianie odważnych pytań (niekiedy „dziecinnych”), na które do dziś nie zawsze nasze sumienia pozwalają nam odpowiedzieć. Za twórczość wybitną, która była stanie opisać rozterki i pragnienia rodaków w różnych epokach i z różnych światów. Twórczość, która jest ciągle  aktualna i inspirująca;

- Grzegorzowi Królikiewiczowi (pośmiertnie) za zrewolucjonizowanie języka filmowego na rodzimym gruncie, humanistyczne podejście do bohaterów pochodzących niekiedy ze światów tak nam odległych, a które stają się zarazem naszymi. Za niepokorność, oryginalność, bycie sobą zawsze, co odniesieniu do skomplikowanych prawideł branży filmowej nie zawsze jest proste. Za to, że stworzył psychologiczny portret bohaterów, których mimo złożoności postaw i wad charakterów, potrafiliśmy polubić;

- Bogdanowi Dziworskiemu za wydobywanie z rzeczywistości prawdy, niekiedy magicznej, a niekiedy okrutnej. Za to, że potrafił wyrazić obrazem fotograficznym i filmowym to, co trudno nam wyrazić słowami. Kamera Dziworskiego – a zarazem jego cenna zdolność patrzenia i zaglądania do-istoty-rzeczy – była nie tylko partnerem i przyjacielem dla reżyserskiej wizji, ale również pełnowartościowym bohaterem. Malarz emocji; 

- Feliksowi Falkowi za niezwykłą wnikliwość w obserwacji ludzkich zachowań i odwagę w pokazywaniu tych „cech”, mrocznych zakamarków ludzkiej natury, z którą na co dzień - my jako naród, ale tez przede wszystkim my jako ludzie - nie chcemy się identyfikować, jak zawiść , podłość, zdrada, dążenie po trupach do celu. Feliks Falk - scenarzysta, reżyser, laureat tegorocznych Platynowych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a od dziś także - laureat Złotego Glana.

Na ręce laureatów – w dużym stopniu symbolicznie, wirtualnie –  Stowarzyszenie złożyło najszczersze podziękowania i gratulacje. Na ceremonie wręczenia nagród dla Janusza Zaorskiego, Grzegorza Królikiewicza (nagrodę odbierze symbolicznie córka mistrza, pani Bogna Janiec) i Bogdana Dziworskiego organizatorzy zapraszają wiosną przyszłego roku. Jednocześnie jeszcze w tym roku udało się spotkać się Feliksem Falkiem i nagrać z nim autorski masterclass, w którym reżyser „Wodzireja” nie tylko opowiada o meandrach swoich pracy twórczej, lecz także o (jego) Łodzi, Szkole Filmowej i kultowych, łódzkich Melomanach. Rozmowę z Feliksem Falkiem prowadziła filmoznawczyni i główna koordynatorka projektu Łódzkie Wytwórnia Kultury, Diana Dąbrowska. Spotkanie z Feliksem Falkiem oraz inne ciekawe filmowe konwersacje, prelekcje cenionych filmoznawców o Łodzi Filmowej i powiązanych z nią twórcach i twórczyniach znajdziecie na facebookowym profilu Łodzi Filmowej. 

Z okazji zakończenia projektu Łódzkie Wytwórnia Kultury najpopularniejszy duet filmowy w polskim Internecie - Sfilmowani (Dawid Adamek i Agnieszka Pisarek) - nagrał specjalny odcinek poświęcony Łodzi i jej tradycjom, twórczości takich filmowców jak Marek Koterski, Władysław Pasikowski, Andrzej Wajda czy Paweł Pawlikowski.

Nagrody Złote Glany przyznano w tym roku w ramach projektu Łódzkie Wytwórnia Kultury (Tradycja, edukacja, kreacja) Zadanie współfinansowano z budżetu Województwa Łódzkiego.

Źródło: Mat. prasowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy