reklama
reklama

Znane łódzkie pomniki okryte kocami termicznymi. Co kryje się za akcją?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Znane łódzkie pomniki okryte kocami termicznymi. Co kryje się za akcją?  - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźW okolicach dnia 11 listopada na kilku pomnikach w Łodzi pojawiły się koce ratunkowe. To m.in. kamienne sylwetki urodzonych w Łodzi Artura Rubinsteina czy Juliana Tuwima otrzymały termiczne okrycie. Akcja ma zwrócić uwagę na cierpienie osób przebywających obecnie na granicy polsko-białoruskiej. Autorkami inicjatywy są członkinie Kolektywu Manifa Łódź.
reklama

Koce ratunkowe na znanych łódzkich pomnikach. Manifa solidarna z osobami uwikłanymi w konflikt na granicy z Białorusią

To jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej apteczki i symbol współczesnej medycyny ratunkowej. Członkinie Kolektywu Manifa koc termiczny wykorzystały jako znak rozpoznawczy swojej akcji, przypominającej o bardzo trudnym położeniu osób aktualnie przebywających na granicy polsko-białoruskiej. 

„Na kilku pomnikach w Łodzi umieściłyśmy koce ratunkowe, by zwrócić uwagę na cierpienie osób na granicy polsko-białoruskiej. Przypominamy też, że obecna sytuacja w Afganistanie czy Iraku (z których pochodzi wielu z uciekających do bezpieczniejszego świata) jest w części winą państwa polskiego - brało ono udział w działaniach zbrojnych w tych krajach” – napisano w poście na facebookowym profilu Kolektywu. 

reklama

Pomniki zostały wybrane nieprzypadkowo. Kocami termicznymi okryto m.in. sylwetki słynnego poety, łodzianina pochodzenia żydowskiego, Juliana Tuwima, czy wybitnego łódzkiego pianisty o żydowskich korzeniach, Artura Rubinsteina. Jako jeden z najznakomitszych pianistów XX-wieku, Rubinstein regularnie wykorzystywał swe międzynarodowe kontakty, by na emigracji wesprzeć sprawę polską. Wielokrotnie publicznie apelował do Amerykanów w kwestii włączenia się w działania wojenne.

reklama

„Artur Rubinstein. Julian Tuwim. Urodzeni w Łodzi artyści żydowskiego pochodzenia, wyjechali z kraju w 1939 roku. Rubinstein zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. Koncertował tam m.in. na rzecz uchodźców z okupowanej Polski i innych państw Europy. Tuwim uchodził przed wojną przez Rumunię i Włochy do Francji. Żył na emigracji do 1946 roku

Mamy w mieście wiele monumentów, które postawiono osobom uciekającym przed nazistami, wojną, represjami. Zostały przyjęte i odnalazły schronienie w różnych miejscach na świecie. Dlaczego więc dziś odmawiamy azylu innym uchodźcom i uchodźczyniom? ” – brzmiał inny zamieszczony fragment. 

Przez kilkanaście godzin pod postem na profilu Manify pojawiły się liczne pozytywne reakcje i udostępnienia, doceniające inicjatywę Kolektywu. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama