reklama
reklama

Zostało wam jedzenie po świętach? Nie wyrzucajcie, ale podzielcie się z innymi. Przypominamy, gdzie w Łodzi są lodówki społeczne

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: MOPS

Zostało wam jedzenie po świętach? Nie wyrzucajcie, ale podzielcie się z innymi. Przypominamy, gdzie w Łodzi są lodówki społeczne - Zdjęcie główne

Wszystkie miejskie lodówki społeczne są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu | foto MOPS

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźZostało wam jedzenie po świętach? Nie wyrzucajcie, ale podzielcie się nim z innymi osobami. Można to zrobić zostawiając potrawy w łódzkich lodówkach społecznych.
reklama

W Łodzi jest pięć społecznych lodówek miejskich i kilkanaście prowadzonych przez organizacje pomocowe. Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przyznaje, że on i jego pracownicy przez cały rok zachęcają, aby zostawiać tam jedzenie, którego nie jesteśmy w stanie zjeść. 

Lodówki społeczne w Łodzi. Nie wyrzucaj jedzenia, tylko podziel się nim innymi

Święta to czas, kiedy w wielu polskich domach, stoły uginają się pod ciężarem jedzenia. Jest go tak dużo, że mimo zaproszonych gości, nie wszystko zostanie zjedzone. Niestety, cześć z tych potraw wyląduje w koszu. Tymczasem jest inne wyjście, z którego naprawdę warto skorzystać. Mowa o podzieleniu się nim z potrzebującymi. Wystarczy zostawić je w jednej z lodówek społecznych w Łodzi. 

reklama

W wielu domach hołdujących polskiej tradycji najpóźniej w drugim dniu świąt pojawia się pytanie – kto to wszystko zje? Kolejny dzień przy stole już nie cieszy, zastanawiamy się, jak nie zmarnować przygotowanych z zaangażowaniem potraw. Warto wtedy przypomnieć sobie o istnieniu lodówek społecznych – mówi Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.

Na terenie Łodzi jest 20 miejsc, w których można podzielić się jedzeniem.  Wszystkie miejskie lodówki społeczne są czynne przez całą dobę, siedem dni
w tygodniu. Na identycznej zasadzie działa piętnaście lodówek społecznych rozmieszczonych na terenie całej Łodzi przez Stowarzyszenie „Chleba Naszego”. Ich uzupełnieniem są trzy jadłodzielnie, którymi opiekuje się grupa Foodsharing Łódź, czynne w wyznaczonych dniach i godzinach.

reklama

Zobacz, co możesz zostawić w lodówce? Lista

Miejskie lodówki społeczne są regularnie zapełniane jedzeniem m.in. dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Rozsądnych Polaków, działającym w partnerstwie z łódzkim Bankiem Żywności. Organizacja ta odbiera ze sklepów na terenie województwa łódzkiego artykuły żywnościowe z krótkim terminem
przydatności do spożycia. Ale poza tym – nie tylko od święta, ale zawsze wtedy, gdy kupiliśmy lub przygotowaliśmy zbyt wiele żywności - każdy może włożyć do lodówki coś smacznego, co zostanie z wdzięcznością spożytkowane przez osobę potrzebującą.

- Przyjmijmy zasadę, że ludzie, którym chcemy przekazać jedzenie, są naszymi gośćmi, a przecież nikogo nie ugościlibyśmy potrawami, które są zepsute albo zbyt długo leżały w lodówce i ich wygląd czy zapach nie zachęcają do spożycia – dodaje dyr. Piotr Kowalski.

reklama

Do lodówek społecznych można wkładać zarówno fabrycznie opakowane produkty, warzywa, owoce czy wędliny, jak i dania przygotowane w domu. Nie mogą one wykazywać żadnych oznak zepsucia w postaci nadgnicia, pleśni czy nietypowego zapachu. Potrawy i artykuły wkładane do lodówki społecznej winny być szczelnie zapakowane, np. w słoiki czy plastikowe pudełka. Jeśli nie mają fabrycznego opakowania, bo powstały w naszej kuchni, przyda się ich dokładny opis oraz data przygotowania danej potrawy.

Ze względu na bezpieczeństwo sanitarne do lodówek społecznych i jadłodzielni nie oddajemy potraw zawierających surowe mięso (np. tatara) lub surowych jaj (np. domowy majonez, ciasto z kremem). Zakazany jest też alkohol w każdej postaci.

Lodówki społeczne dostępne przez całą dobę i siedem dni w tygodniu. W Łodzi dostępne są: 
1. ul. Kilińskiego 102/102a (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi, główna siedziba)
2. ul. Grota-Roweckiego 30 (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi, II Wydział Pracy Środowiskowej)
3. ul. Ćwiklińskiej 5a (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi, Dom Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych oraz Osób Starszych)
4. ul. Zakładowa 56 (RSM „Bawełna” – Osiedle „SŁOWIAŃSKIE”, w pobliżu skrzyżowania z ul. Ziemowita)
5. ul. Armii Krajowej 50 (przy sklepie SAM-SCAN)
6. ul. św. Brata Alberta Chmielowskiego 7 (przy Kościele pw. św. Alberta Chmielowskiego)
7. ul. Broniewskiego 1a (przy Centrum Służby Rodzinie; dojście od ul. Kilińskiego)
8. ul. Kopernika 13 (przy Kuchni Społecznej Caritas Archidiecezji Łódzkiej)
9. ul. Kilińskiego 228 (przy Kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej)
10. ul. Klaretyńska 11 (na parkingu Kościoła pw. Niepokalanego Serca NMP i św. Antoniego Marii Klareta)
11. ul. Kosynierów Gdyńskich 61a (przy Konwencie Bonifratrów; dojście od ul. Przedświt)
12. ul. 11 Listopada 36 (przy sklepie SAM-SCAN)
13. ul. Nawrot 104 (przy Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła)
14. pl. Niepodległości (targowisko Górniak – przy wejściu do Nowej Hali)
15. ul. Pasterska 12/14 (przy Kościele pw. Dobrego Pasterza)
16. ul. Pomorska 149/153 (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego)
17. ul. Romantyczna 1 (przy Kościele pw. Najświętszego Sakramentu)
18. ul. Rysownicza 11 (przy Kościele pw. św. Michała Archanioła)
19. ul. Sienkiewicza 60 (przy Kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus).

reklama

W Zgierzu:
1. wejściu do parafii św. Katarzyny (okolice ul. Szerokiej i Wróblej)
2. ul. Cezaka 12 (w sąsiedztwie domu Senior-Wigor i MOPS).

W Pabianicach:
1. Stowarzyszenia Chrześcijańskiego Teen Challenge, ul. Moniuszki 19
2. ul. Jana Pawła II 46, przed kościołem św. Maksymiliana Kolbe. Udostępniło ją stowarzyszenie "Chleba Naszego". 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama