Oczekiwane świadczenie
Nowe świadczenie w kwocie do 500 zł będzie przysługiwało osobom, które ukończyły 18 rok życia i posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji (albo też całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji).
- To ważna ustawa, wprowadzająca nieznane do tej pory świadczenie, skierowane do osób najbardziej zapomnianych, najbardziej potrzebujących. Ok. 850 tys. osób z niepełnosprawnościami będzie mogło starać się o nowe świadczenie. Nie będzie to jednak jednorazowa forma pomocy, ale działanie systemowe, którego celem jest poprawa sytuacji osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w perspektywie długofalowej – powiedziała minister Bożena Borys-Szopa podczas spotkania 2 września br. z przedstawicielami ZUS w Zabrzu, gdzie oceniała stan przygotowań do wprowadzenia nowego świadczenia. - Od poniedziałkowego południa można już składać wnioski o to świadczenie – dodała minister.
Komu należy się nowy dodatek?
Dodatek należy się osobom, które nie posiadają uprawnień do emerytury ani renty i nie mają ustalonego prawa do innego świadczenia pieniężnego, które byłoby finansowane ze środków publicznych, jak np. zasiłek stały, czy okresowy.Jeżeli ubiegający się o świadczenie otrzymuje emeryturę, rentą lub inne świadczenie pieniężne, pochodzące ze środków publicznych, wówczas ich wysokość brutto nie powinna przekroczyć 1600 zł. Jednak przy ustalaniu tej kwoty nie uwzględnia się środków wypłacanych z tytułu renty rodzinnej na dziecko przed 16 rokiem życia, całkowicie niezdolne do pracy i do samodzielnej egzystencji, czy też w okresie nauki w szkole przed osiągnięciem wieku 25 lat.
Aby otrzymać świadczenie uzupełniające należy złożyć wniosek na odpowiednim formularzu, który można uzyskać w każdej placówce ZUS (w salach obsługi klientów), a także pobrać online ze strony internetowej: tutaj Wypełniony wniosek należy złożyć w dodolnej placówce ZUS albo przesłać pocztą., znajdziesz go również w salach obsługi klientów w naszych placówkach.
Należy pamiętać, by do wniosku dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Dokumentem uprawniającym do uzyskania dodatku jest również orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów, wydane przed 1.09.1997 r., jeśli nie upłynął okres ważności dokumentu. Co ważne, jeśli takie orzeczenia znajdują się w naszej dokumentacji emerytalno-rentowej, wówczas nie musimy ich dołączać do wniosku.
ZUS deklaruje przygotowanie
- To rewolucyjna zmiana, a ZUS jest do niej dobrze przygotowany. Chciałabym z góry podziękować pracownikom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy już od 1 października rozpoczną przyjmowanie wniosków o nowe świadczenie. Wierzę, że dzięki ich ciężkiej pracy, a także pracy lekarzy orzeczników, cały proces przyznawania świadczeń przebiegać będzie bezproblemowo i bezpiecznie dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów – powiedziała minister Borys-Szopa.
Decyzję o przyznaniu dodatku ZUS powinien wydać w terminie 30 dni, z zastrzeżeniem, że do końca tego roku na wydanie decyzji urząd będzie mieć 60 dni. Świadczenie jest nieopodatkowane, zaś organ wypłacający nie ma uprawnień, by dokonywać z niego potrąceń, czy egzekucji.
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.