Tramwaje w Zgierzu i aglomeracji m.in. w Pabianicach
Tramwaje w Zgierzu jeździły nieprzerwanie od stycznia 1901 r. do lutego 2018. Wznowienie nastąpiło w grudniu 2021. Przez nasze miasto jeździły różne tramwaje wchodzące w skład systemu komunikacji aglomeracji łódzkiej. W 1901 r. uruchomiono linię do Pabianic. Tramwaj dojeżdzał do Zgierza na Plac Kilińskiego, ówczesny Nowy Rynek. Rok 1922 przyniósł uruchomienie kolejki wąskotorowej, która cztery lata później stała się drugą linią łączącą Zgierz z Ozorkowem. W 1940 r. dostały one numery 41 oraz 40. Potem je przemianowano na nazwy Łódż - Zgierz i Łódź - Ozorków. W 1956 r. powórcono do numeracji. Tym razem były to 45 i 46.
46 do 1926 r. było obsługiwana jeszcze trakcją parową. Na przestrzeni lat trasa tego tramwaju się zmieniała, raz było to 35 km, ostatecznie ok. 30 km. Niewątpliwie pojazd ten posiadał najdłuższą trasę w Polsce. W Europie zajmowaliśmy 2 miejsce. 46 jeździło z Łodzi z Chocianowic, przez Zgierz, a kończyło w Ozorkowie. Ten tramwaj dowoził bardzo dużo ludzi z miasta na tereny podmiejskie i na odwrót. Był tak naprawdę jedyną formą transportu publicznego, gdy np. mieszkaliśmy w Ozorkowie albo mniejszych miejscowościach i chcieliśmy się dostać do pracy, szkoły czy lekarza w Łodzi. Jeździł całą dobę, również w nocy. W czasach swojej świetności kursował co 20 minut.
W naszej galerii zdjęć znajdziecie fotografie naszych czytelnników pojzadów trakcyjnych z naszego miasta na przestrzeni lat.
CZYTAJ TAKŻE: Jak zlikwidowano tramwaj o najdłuższej trasie w Polsce? Tramwaj nr 46 Łódź - Zgierz - Ozorków
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.