We wtorek (18 kwietnia) obchodzony był Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, który ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę zachowania dziedzictwa kulturowego i historycznego. W Pabianicach ten dzień jest szczególnie ważny, ponieważ miasto ma bogatą historię i wiele zabytków, które warto chronić i pielęgnować.
Pabianice to miasto wielu zabytków
Jak informują na swoim profilu facebookowym członkowie Towarzystwa Miłośników Dziejów Pabianic, Pabianice są znane z przemysłu włókienniczego, który rozwijał się w tym regionie od XVIII i XIX wieku. Z tego okresu pochodzą liczne fabryki, które stanowią dzisiaj cenny zabytek architektury przemysłowej. W mieście znajduje się także wiele zabytkowych kamienic i willi, które zachowały się z okresu prosperity miasta w XIX i XX wieku.
Warto pamiętać, że ochrona zabytków to nie tylko zadanie władz czy instytucji zajmujących się kulturą, ale także obowiązek każdego z nas. Dbając o zabytki, przyczyniamy się do zachowania dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń oraz budujemy tożsamość i poczucie przynależności do naszego miasta i kraju
- dodają.
Wybraliśmy dla was kilka najważniejszych zabytków, które warto zobaczyć w Pabianicach.
Dwór Kapituły Krakowskiej
Lubisz zwiedzać stare zamki? Pabianice mogą Ci zaoferować prawdziwą perełkę wśród zabytkowych budowli znajdujących się w naszym regionie. Dwór Kapituły Krakowskiej został wybudowany w latach 1566-1577 z inicjatywy kanoniki Stanisława Dąbrowskiego. Ówcześni właściciele dworu - regensi kapituły krakowskiej - byli zarządcami dóbr pabianickich, co sprawia, że jest to jeden z najcenniejszych zabytków polskiej architektury XVI wieku. Za prace nad budową zamku był odpowiedzialny architekt Wawrzyniec Lorek. W 1833 rok dwór stał się ratuszem miejskim, w którym również znajdował się areszt. Obecnie budynkiem zajmuje się Muzeum Miasta Pabianic.
Fabryka Barucha
XIX-wieczne fabryki są klasycznym stylem zabudowania w aglomeracji łódzkiej. W Pabianicach przy ul. Lipowej można zobaczyć kompleks budynków, należących niegdyś do spółki "Bracia Baruchowie". Przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją tkanin i zajmowało trzecie pod względem rozmiarów produkcji i zatrudnienia miejsce w Pabianicach. Obecnie nieruchomość pełni funkcję centrum sportowo-rekreacyjne. Można tam znaleźć hotel, spa, kręgielnie, siłownie oraz restauracje.
Dom Tkacza
Fani klimatycznych restauracji na pewno zwrócą uwagę na "Dom Tkacza". Budynek wybudowany w stylu łużyckim w pierwszej połowie XIX wieku stanowi prawdziwą ikonę Pabianic. Przysłupowa konstrukcja z arkadowymi wnękami już z daleka przyciąga uwagę, zachęcając do zajrzenia, co znajduje się w środku. Po gruntownym remoncie w 2002 roku w nieruchomości z początku otworzono Galerię Win, a następnie restauracje o nazwie "Dom Tkacza". Menu oferuje gościom między innymi tatara z polskiej wołowiny, krewetki podpalane brandy czy garczek leśnych grzybów.Resztę zabytków zobaczycie w naszej galerii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.