Jak co czwartek prezentujemy wam Łódź na archiwalnych zdjęciach. Dziś przybliżymy wam Widzew, który obok Bałut kojarzą nie tylko mieszkańcy naszego miasto.
Widzew Łódź na archiwalnych zdjęciach
Widzew do 31 grudnia 1992 był jedną z pięciu dzielnic Łodzi. Dodajmy, że największą, okolica ta liczy 90,8 km², ale jednocześnie ma najmniejszą gęstość zaludnienia. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2020 roku liczy ok. 133,6 tys. mieszkańców. Dla porównania, Bałuty druga co do wielkości, dzielnica, obejmują pow. 78,9 km². Według informacji GUS z 2020 roku region ten zamieszkuje największa liczba ludności w stosunku do pozostałych dzielnic – ok. 191,6 tys. mieszkańców.Ten region, oprócz części środkowo-zachodniej, położonej mniej więcej na obszarze dawnej wsi Widzew (zwanej obecnie popularnie "Starym Widzewem") nie posiada zwartej, miejskiej zabudowy. Północno-wschodnia część dzielnicy jest zajmowana przez pola, nieużytki, lasy i niewielkie osady, południowo-wschodni róg zajmują obszerne rejony terminalu kolejowego Łódź-Olechów. Reszta obszaru zdominowana jest zabudową przemysłową i wielkimi osiedlami mieszkaniowymi.
Charakterystyczne miejsca dzielnicy:
- zabytkowy kompleks fabryczno-mieszkalny Księży Młyn;
- Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera PWSFTviT;
- klub sportowy Widzew Łódź;
- Pak Widzewska Górka;
- największy w Polsce kolejowy terminal towarowy - Łódź Olechów.
Czytaj również: Czwartek z historią: Nie takie Bałuty straszne...Zobacz, jak wyglądało życie mieszkańców w poprzednim wieku [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.