W tej części miasta żyje i pracuje duża część mieszkańców Łodzi. Mowa o Bałutach, które do końca 1992 roku były jedną z pięciu dzielnic. Później decyzją władz, Łódź stała się jednolitą gminą miejską (od 1999 również miastem na prawach powiatu). Mimo że 1 stycznia 1993 roku podział został formalnie zniesiony, nadal istnieje w świadomości mieszkańców.
Bałuty to nie tylko część Łodzi, to styl życia. "To, co dzieje się na Bałutach, zostaje na Bałutach"
Bałuty były drugą co do wielkości, dzielnicą. Obejmują pow. 78,9 km². Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego z 2020 roku region ten zamieszkuje największa liczba ludności w stosunku do pozostałych dzielnic – ok. 191,6 tys. mieszkańców.Jeżeli chodzi o ważniejsze miejsce na Bałutach, to trzeba wymienić:
- Bałucki rynek - największy w Łodzi plac targowy
- Park im. Adama Mickiewicza (Park Julianowski)
- Park Staromiejski (tzw. Park Śledzia)
- Pomnik Pękniętego Serca, czyli Pomnik Martyrologii Dzieci w Parku im. Szarych Szeregów
- Las Łagiewnicki - „zielone płuca” Łodzi
- zbiorniki wodne Arturówek
- jedyny zachowany w Łodzicmentarz żydowski, który znajduje się przy ulicy Brackiej
- największe w Łodzi centrum handlowe wybudowane na bazie dawnej fabryki bawełny przemysłowca Izraela Poznańskiego Manufaktura, znajduje sięprzy ulicy Karskiego 5.
Zajrzyjcie do naszej galerii, zobaczcie, jak dawniej wyglądała ta część Łodzi.
Czytaj również: Czwartek z historią. Łódzkie zoo znane jest dziś w całej Europie. Zobacz, jak wyglądało w poprzednim wieku
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.