reklama
reklama

Czwartek z historią: Nie takie Bałuty straszne...Zobacz, jak wyglądało życie mieszkańców w poprzednim wieku [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czwartek z historią: Nie takie Bałuty straszne...Zobacz, jak wyglądało życie mieszkańców w poprzednim wieku [ARCHIWALNE ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
18
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia ŁodziPrzypominamy wam, jak wyglądała dzielnica Bałuty w latach 50., 60., i 70. Sprawdźcie, jak bardzo zmieniło się miejsce, w którym spędzacie tak dużo czasu.
reklama

W tej części miasta żyje i pracuje duża część mieszkańców Łodzi. Mowa o Bałutach, które do końca 1992 roku były jedną z pięciu dzielnic. Później decyzją władz, Łódź stała się jednolitą gminą miejską (od 1999 również miastem na prawach powiatu). Mimo że 1 stycznia 1993 roku podział został formalnie zniesiony, nadal istnieje w świadomości mieszkańców.

Bałuty to nie tylko część Łodzi, to styl życia. "To, co dzieje się na Bałutach, zostaje na Bałutach" 

Bałuty były drugą co do wielkości, dzielnicą. Obejmują pow. 78,9 km². Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego z 2020 roku region ten zamieszkuje największa liczba ludności w stosunku do pozostałych dzielnic – ok. 191,6 tys. mieszkańców. 

reklama

Jeżeli chodzi o ważniejsze miejsce na Bałutach, to trzeba wymienić:

  • Bałucki rynek - największy w Łodzi plac targowy
  • Park im. Adama Mickiewicza (Park Julianowski)
  • Park Staromiejski (tzw. Park Śledzia)
  • Pomnik Pękniętego Serca, czyli Pomnik Martyrologii Dzieci w Parku im. Szarych Szeregów
  • Las Łagiewnicki - „zielone płuca” Łodzi
  • zbiorniki wodne Arturówek
  • jedyny zachowany w Łodzicmentarz żydowski, który znajduje się przy ulicy Brackiej 
  • największe w Łodzi centrum handlowe wybudowane na bazie dawnej fabryki bawełny przemysłowca Izraela Poznańskiego Manufaktura, znajduje sięprzy ulicy Karskiego 5.
Według niektórych jest to jedna z najmniej bezpiecznych dzielnic. Inni natomiast twierdzą, że specyfikę tego miejsca rozumieją tylko rdzenni "bałuciarze". - Bałuty. Dużo by tu mówić – to trzeba zrozumieć, trzeba się urodzić „bałuciarzem”. Może i jesteśmy w Łodzi, ale od kilku lat mam wrażenie, że „to co dzieje się na Bałutach, zostaje na Bałutach” - opowiadał nam jakiś czas temu pan Włodzimierz, który na osiedlu mieszka od przeszło 40 lat. 

reklama

Zajrzyjcie do naszej galerii, zobaczcie, jak dawniej wyglądała ta część Łodzi. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama