reklama
reklama

Czwartek z historią: To wszystko było kiedyś jednego człowieka. Karol Scheibler i jego majątek [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Czwartek z historią: To wszystko było kiedyś jednego człowieka. Karol Scheibler i jego majątek [FOTO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
19
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia ŁodziKarol Scheibler to nazwisko bardzo dobrze znane rodowitym łodzianom. W 1853 roku zawarł z magistratem kontrakt, otrzymując w wieczystą dzierżawę place w Nowej Dzielnicy przy Wodnym Rynku. W krótkim czasie stoworzył prawdziwe impierium!
reklama

Karol Schreiber to jeden z największych łódzkich przemysłowców, nazywany był „królem bawełny”. W branży włókienniczej nie miał sobie równych w całym Cesarstwie Rosyjskim. Od połowy lat 70. XIX wieku zakłady Scheiblera koncentrowały około 60% produkcji i 55% robotników przemysłu włókienniczego w Królestwie Polskim.

Takiej fortuny na ziemiach polskich nie dorobił się żaden inny przemysłowiec 

Przedsiębiorca urodził się września 1820 roku w niemieckim mieście Montjoie. Kiedy trafił do Królestwa Polskiego, szybko znalazł zatrudnienie jako dyrektor fabryki sukienniczej w Ozorkowie. To właśnie dzięki niemu zmodernizowano starą przędzalnię, na terenie folwarku Strzeblew zbudowano drugą, a także wydźwignięto z kryzysu cukrownię w Leśmierzu, która należała do rodziny Wernerów. W fabryce Schlössera pracował do 1854 roku. W roku 1852 założył w Łodzi spółkę z Juliuszem Schwartzem. Ich zamysłem był w celu importowania oraz wybudowania fabryki maszyn włókienniczych. Spółka jednak upadła po kilku miesiącach.

reklama

27 października 1853 roku Karol Scheibler zawarł z łódzkim magistratem kontrakt, otrzymując w wieczystą dzierżawę place w Nowej Dzielnicy przy Wodnym Rynku. W umowie zobowiązał się wybudować w ciągu dwóch lat zmechanizowaną fabrykę składającą się z przędzalni, tkalni, farbiarni, drukarni, blichu smugowego i apretowni.

W 1855 roku uruchomił w pełni zmechanizowana przędzalnia bawełny na 5740, a od 1856 roku na 18 000 wrzecion. Później systematycznie, z roku na rok powiększał swój majątek. 

reklama

Zdaniem historyków, Karol Scheibler swoją działalnością rozpoczął nową epokę w dziejach przemysłowej Łodzi, zapewnił jej czołowe miejsce w Europie w dziedzinie przemysłu włókienniczego. Był twórcą wielkiego imperium przemysłowego, na które składał się zespół tzw. Centrali przy Wodnym Rynku (obecnie plac Zwycięstwa), kompleks Księżego Młyna oraz zabudowa biegnąca wzdłuż obecnej ul. ks. bpa W. Tymienieckiego i sięgająca ul. Piotrkowskiej o łącznej powierzchni około 500 ha. W końcu XIX w. Scheibler umocnił się na pozycji lidera w przemyśle włókienniczym w Łodzi i Królestwie Polskim. Wartość majątku, jakim dysponował u schyłku życia, wynosiła ponad 14 milionów rubli. Takiej fortuny na ziemiach polskich nie dorobił się żaden inny ówczesny przemysłowiec.  

reklama

Dodajmy, że w skład kompleksu fabrycznego wchodziły również osiedla pracownicze i bocznica kolejowa. 

(źródło: wikipedia.pl, osadnicy.info)

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama