Do odsłonięcia pomnika „Pamięci Dzieci Polskich – Ofiar Niemieckich Obozów na Terenie Łodzi i Okolic” doszło w piątek, 1 grudnia dokładnie w południe na cmentarzu pw. św. Wojciecha.
Pomnik Dzieci z niemieckich obozów w Łodzi na cmentarzu na Kurczakach
Podczas uroczystości zwrócono uwagę, że pomnik upamiętnia śmierć 500 dzieci, które nie przeżyły łódzkich obozów, które utworzyli Niemcy. Na tabliczkach zamieszczonych przed rzeźbą znalazły się imiona, nazwiska i wiek zamordowanych dzieci. Najmłodsze miały dopiero kilka tygodni… Świat miał o nich nie pamiętać, nikt miał o nich nie mówić, nie możemy na to pozwolić – zaapelowano podczas uroczystego odsłonięcia pomnika.
- Pomnik poświęcony jest upamiętnieniu 500 dzieci, które poniosły śmierć w wyniku uwięzienia w łódzkich obozach utworzonych przez okupanta niemieckiego i pochowane zostały w nieoznaczonych miejscach na terenie łódzkich nekropoli. Pośród upamiętnionych ofiar znajduje się również ponad 70 małych więźniów z obozu w Konstantynowie Łódzkim, którzy przed śmiercią przeniesieni zostali do obozu-szpitala – Krankenlager przy dzisiejszej ul. Strzelców Kaniowskich lub do łódzkich szpitali i w konsekwencji pochowani zostali na lokalnych cmentarzach
- mówił dr Ireneusz Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi.
Podczas uroczystości obecni byli także łódzcy politycy: Joanna Skrzydlewska wiceprezydent Łodzi, Marcin Gołaszewski przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, Agnieszka Wojciechowska van Heukelom poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz Zbigniew Rau były minister spraw zagranicznych.
Ofiar Niemieckich Obozów na Terenie Łodzi i Okolic upamiętnione
Niemiecki obóz dla dzieci działał przy ulicy Przemysłowej od 1942 roku. Przebywali w nim najmłodsi, którzy umierali z wycieńczenia – miejsce to przez swoją okrutność przybrało miało „małego Oświęcimia”.Nie bez przyczyny wybrano cmentarz na Kurczakach. Od 1942 roku cmentarz pw. św. Wojciecha współpracował z polskim cmentarzem św. Franciszka, które było jedynym miejscem pochowania Polaków w okupowanym mieście. To właśnie na nim znajdziemy 77 pochówki więźniów z obozu przy Przemysłowej – jedynie dwoje dzieci ma oznaczone groby.
Msza święta w intencji ofiar odbędzie się w niedzielę, 3 grudnia o 12:30 w bazylice archikatedralnej w Łodzi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.