Festiwale filmowe w Łodzi
Łódź od ponad 70 lat związana jest z kinematografią. Kultura filmowa to dziedzictwo Łodzi. Festiwal Kamera Akcja rozpocznie się już 13 października.
- To, że Łódź jest Łodzią filmową nie muszę nikomu powtarzać. Na przestrzeni lat atomiast wyrosło wiele konkurencyjnych ośrodków, inicjatyw. Moim zdaniem dziedzictwo filmowe Łodzi powinno być dla nas fundamentem strategii promocyjnej, dlatego bardzo się cieszę, że Festiwal Kamera Akcja wciąż z dużym impetem pojawia się na naszej scenie, ponieważ oprócz widzów angażuje też krytyków. Rola krytyków jest kluczowa, ponieważ oni w znacznej mierze kształtują trendy, opinie. Są bardzo opiniotwórczym gronem. Nie powiem nic odkrywczego, ale im więcej takich projektów, tym lepiej dla Łodzi - skomentował Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.
Festiwal Kamera Akcja w Łodzi i wydarzenia towarzyszące
Wśród 20 wydarzeń, które odbędą się w ramach Festiwalu Kamera Akcja i projektu Akcja Edukacja, będzie można uczestniczyć w warsztatach, case study, dyskusjach, w których weźmie udział 60 gości, a wśród nich:
- laureatka Złotych Lwów Agnieszka Smoczyńska,
- zdobywczyni Oscara Ewa Puszczyńska,
- scenarzysta i krytyk filmowy Michał Oleszczyk
- ex-youtuber Martin Stankiewicz.
Pierwszy raz w programie znalazła się rekordowa liczba przedpremierowych pokazów, w tym nagrodzone Złotą Palmą w Cannes „Blisko” Lukasa Dhonta, zdobywca Złotego Niedźwiedzia na Berlinale „Alcarràs” Carli Simon, niekwestionowany zwycięzca MFF w Wenecji „Zdarzyło się” w reżyserii Audrey Diwan czy „The Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej, które zgarnęły Złote Lwy podczas niedawno zakończonego FPFF w Gdyni.
Organizatorzy nie boją się kontrowersyjnego, mocnego, brutalnego kina poruszającego do trzewi i wywołującego skrajne emocje i burzliwe dyskusje. Nie zabraknie również tytułów takich, jak docenione w Cannes „Rodeo” Loli Quivoron czy „Pięć diabłów” Léi Mysius, wyjątkowy przegląd kina duńskiego, pokaz filmu „Kubrick o Kubricku” w ramach sekcji ukazującej kulisy branży.
Współpraca z Uniwersytetem Łódzkim
Szczególnie interesujące może wydawać się wydarzenie, które odbędzie się przy współpracy z Uniwersytetem Łódzkim „Uniwersum”, czyli dzień z wiedzą w pigułce w postaci power speechy i tajników na temat branży filmowej. Co musisz wiedzieć, żeby działać w branży filmowej i skąd czerpać tę wiedzę? Jak zrobić film dokumentalny, nie naruszając praw osób filmowanych? Jakie obowiązki i prawa ma reżyser, a jakie kierownik produkcji? Co stoi za sukcesem umiejętnego zarządzania zespołami twórczymi? Czy i w jaki sposób wiedza HR’owa ma wpływ na działania producenta kreatywnego? Czym jest influencer marketing i jak wykorzystać tę formę promocji w praktyce? Jaka jest różnica między YouTubem, Instagramem, a TikTokiem w promocji? Między innymi odpowiedzi na te pytania uzyskają uczestnicy.
Kino poruszające kontrowersyjne tematy społeczne
Na festiwalu nie zabraknie filmów o kontrowersyjnej tematyce, jednym z nich jest film „Tata” Anny Maliszewskiej który mówi o tacierzyństwie, ale na drugim tle rozgrywają się sceny wojny na Ukrainie.
Zabierzemy widzów w wyprawę po najważniejszych projekcjach z Cannes, Wenecji i Berlina. Pokażemy również kino, które jest dla Nas niezwykle ważne w kontekście społecznym, czyli wątek wojny na Ukrainie. Interesuje nas kino kontrowersyjne, dyskusja o filmie. Chcemy, aby po seansach filmy żyły w nas dalej po wyjściu z sali kinowej. – organizator Przemysław Glajzner
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.