Reklama

17. Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach W najbliższy weekend (8 października) w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otwiera się wystawa 17. Międzynarodowego Triennale Tkaniny. To jedna z najstarszych i najważniejszych na świecie prezentacji zjawisk związanych ze współczesną tkaniną artystyczną. Wydarzenie, z niemal 50-letnią tradycją, odbywa się cyklicznie co 3 lata, przyciągając do Łodzi artystów i miłośników tkaniny artystycznej ze wszystkich kontynentów.

Międzynarodowe Triennale Tkaniny, którego gospodarzem i organizatorem od 1975 r. jest Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, prezentuje najważniejsze tendencje w dziedzinie tkaniny artystycznej. Jest jednocześnie odzwierciedleniem ważnych etapów i zmian, jakie zachodzą w rozwoju sztuki tkaniny. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „Stan splątany”. Choć zwrot został zapożyczony z fizyki kwantowej, może metaforycznie opisywać wiele zjawisk i problemów, które nas otaczają. Stan splątany oznacza sytuację, kiedy dwie cząstki elementarne są połączone tak, że niezależnie od dzielących ich odległości zmiana w jednej natychmiast wywołuje zmianę w drugiej. Jednak pojawienie się obserwatora powoduje przerwanie tej więzi. To zainspirowało uczestników do nowych poszukiwań w dziedzinie medium tkaniny, pozostawiając szerokie pole do interpretacji
i własnych poszukiwań.  

Na wystawie zaprezentowane zostaną 54 prace wyłonione przez międzynarodowe jury spośród niemal pół tysiąca nadesłanych zgłoszeń z całego świata. W dniu otwarcia ogłoszeni zostaną laureaci tegorocznej edycji.

- Z każdą kolejną edycją zaskakuje nas różnorodność prac, zarówno w warstwie formalnej, jak
i znaczeniowej. To pokazuje, że praca z tkaniną daje nieograniczone możliwości ekspresji, a artyści coraz chętniej sięgają po to medium, aby opisać swoje uczucia, doświadczenia czy przemyślenia dotyczące otaczającego nas świata -
mówi Marta Kowalewska, kuratorka 17 MTT i główna kuratorka CMWŁ. 

Wśród zakwalifikowanych do wystawy prac są dzieła nawiązujące do klasycznych, tradycyjnych technik gobelinu czy haftu, jak również instalacje stanowiące przykład odważnego eksperymentowania
z tkaniną. Wystawa stanowić będzie przegląd różnych warsztatów i technik, ukazując tym samym bogactwo użytych przez artystów materiałów oraz odmienne punkty widzenia wynikające z różnic geograficznych i kulturowych. 

Międzynarodowe Triennale Tkaniny to forum wymiany myśli nie tylko w obszarze artystycznych praktyk, ale także w kwestii postrzegania rzeczywistości. 

Nic więc dziwnego, że tematami najczęściej podejmowanymi przez uczestników 17 edycji MTT są zagadnienia związane z wydarzeniami, które w ostatnim czasie poruszyły nas wszystkich - poczuciem zagrożenia wywołanym pandemią i wojną w Ukrainie. W odniesieniu do bieżącej sytuacji na świecie oraz kondycji współczesnego człowieka - jego zależności zarówno od innych ludzi, jak i zjawisk, które pozornie go nie dotyczą - hasło przewodnie 17 MTT „Stan splątany” nabiera wyjątkowo aktualnego znaczenia.  

Międzynarodowe Triennale Tkaniny to wydarzenie nie tylko dla specjalistów. To wielkie święto dla Łodzi, z jej bogatymi tradycjami włókienniczymi, która może poszczycić się wydarzeniem o światowej renomie i 50-letniej historii. 

- Tkanina od zawsze była bliska człowiekowi, towarzysząc nam od tysięcy lat. Nasza wystawa doskonale obrazuje tę relację, ukazując głos artystów na temat problemów współczesności, które dotykają każdego z nas. Różnorodność prac, zarówno w ich warstwie wizualnej, z całym bogactwem form, faktur i kolorów, jak i znaczeniowej sprawia, że każdy może odnaleźć w przekazie coś dla siebie - mówi Aneta Dalbiak, dyrektorka Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Wystawę będzie można oglądać do 15 kwietnia 2023 roku. Głównej prezentacji Triennale towarzyszyć będą wykłady i oprowadzania kuratorskie, a także warsztaty edukacyjne zarówno dla dzieci, jak
i dorosłych. 

Wydarzeniem od lat związanym z Triennale jest Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, będąca przeglądem zjawisk na polu rodzimej twórczości. Tegoroczna wystawa pod tytułem „Zmęczenie materiału”, której kuratorem jest Jakub Gawkowski, zaprezentuje około 30 prac 19 artystów.

W ramach 17 MTT odbędzie się także 4 Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych YTAT – przygotowana we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi prezentacja osiągnięć studentów polskich i zagranicznych szkół artystycznych. Oprócz wystawy, którą będzie można oglądać w przestrzeniach Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, odbędzie się także międzynarodowa konferencja poświęcona medium tkaniny zarówno w ujęciu artystycznym, jak i projektowym. 

17. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2022

8.10.22-15.04.23

Kuratorka: Marta Kowalewska

Produkcja: Aleksandra Kmiecik

Współpraca: Przemysław Purtak

Projekt ekspozycji: Centrala

Projekt identyfikacji, oprawa graficzna wystawy: Łukasz Paluch, AnoMalia art studio

Projekt medalu: Malwina Konopacka

Lokalizacja: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

 

Patronaty:

Honorowy Patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Łodzi

Partnerzy:

Instytut Adama Mickiewicza

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

4. Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych 2022

Patroni Medialni:

Contemporary Lynx, SZUM, Radio TOK FM, TVP Kultura

Sponsor: Monnari

Mecenas Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi: Bank PKO BP

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Dofinansowanie MKiDN: 358 505 PLN netto. Całkowita wartość zadania: 602 042 PLN netto

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy