reklama
reklama

Był ubogim krawcem z Bałut, a zrobił furorę wśród kowbojów. To on zaprojektował kultowe Wranglery

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva/ Internet

Był ubogim krawcem z Bałut, a zrobił furorę wśród kowbojów. To on zaprojektował kultowe Wranglery - Zdjęcie główne

Bernard Lichtenstein był ubogim krawcem na łódzkich Bałutach. W pewnym momencie postanowił sprzedać niedochodową pracownię krawiecką w Łodzi i wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie był uwielbiany przez kowbojów i zaprojektował spodnie Wranglery. | foto Canva/ Internet

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinachTa historia jest po prostu niesamowita. Bernard Lichtenstein był ubogim krawcem na łódzkich Bałutach. W pewnym momencie postanowił sprzedać niedochodową pracownię krawiecką w Łodzi i wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie był uwielbiany przez kowbojów i zaprojektował spodnie Wranglery
reklama

W sobotę 22 czerwca o godz. 18 odbędzie się finał projektu Jeansy Wolności. Podczas eventu zaplanowano pokaz denimowej mody, premierę komiksu o historii ubogiego krawca z Bałut, do tego rozmowy o wolności. Wydarzenie odbędzie się w OFF Piotrkowska Center.

- Jeansy to nie tylko codzienne, zwyczajne ubranie. To symbol wolności, możliwości rozwoju, realizacji marzeń 

- mówi Katarzyna Piotrowska-Mańko z Fundacji Mecenas 5.0, która wraz Fundacją Wolności Gospodarczej zainicjowała i zrealizowała projekt Jeansy Wolności.

Historia ubogiego krawca z Bałut ma inspirować

- Chcemy, żeby fascynująca historia krawca z Łodzi była inspiracją dla młodych ludzi, którzy dopiero wyruszają na podbój świata. Przybliżamy ją komiksem stworzonym przez Weronikę Jachułę, który premierę będzie mieć w czasie finału naszego projektu 

reklama

- dodaje Katarzyna Piotrowska-Mańko.

Bernard Lichtenstein urodził się w Łodzi przy ulicy Krótkiej, w rodzinie krawca. Tkactwa i mechaniki uczył się w Żydowskiej Szkole Rzemieślnicza „Talmud Tora”, wówczas przy ulicy Średniej obecnie to ulica Pomorska.

Bernarda od dziecka fascynowały przygody Winnetou i Old Shatterhanda. To one rozbudziły w nim marzenia. Mężczyzna po śmierci ojca przejął rodzinny interes. Inwestował, wdrażał też nowe pomysły, ale mimo to mu nie szło. Zapewne dlatego, że pod koniec lat trzydziestych ubiegłego stulecia ciężko było na biednych Bałutach realizować biznesowe wizje. Krawiec sprzedał rodzinny biznes. Zachował jedynie maszynę do szycia i wyruszył do Stanów Zjednoczonych.

reklama

Osiadł w Filadelfii, gdzie otworzył pracownię i zaczął posługiwać się imieniem Ben. W 1939 otrzymał ważne zamówienie, na uszycie dziesięciu koszul z denimu dla kowboja, którego garderoba zaginęła. 

Zamiast guzików zastosował zatrzaski. Z czasem zamówień przybywało, więc przedsiębiorca urodzony w Łodzi kupił sklep, który nazwał Rodeo Ben. Cieszył się on ogromnym poważaniem w środowisku kowbojskim. W 1947 zaczął szyć jeansy dla firmy Blue Bell. Stworzył dla niej markę, którą nazwano Wrangler.

reklama

Jeansy to nie tylko spodnie. To symbol wolności

Dodajmy, że podczas sobotniego wydarzenia odbędzie się także debata na temat wpływu jeansów na gospodarkę, kulturę, rozwój społeczeństw.

- Przez pryzmat znaczących postaci pop-kultury, takich jak James Dean, Marlon Brando, Marilyn Monroe, Freddie Mercury czy John Lennon, ale także innych postaci kojarzonych z ideami wolnościowego myślenia, takimi jak choćby Steve Jobs, pokazujemy, że jeansy są symbolem ponadczasowości, odwagi, kreatywności, buntu oraz szeregu innych niezwykle ciekawych postaw życiowych. Przypominamy, że jeansy w Polsce, w czasach PRL były symbolem lepszego życia na tzw. „Zachodzie”

- kwituje Katarzyna Piotrowska-Mańko.

reklama

Wokół projektu Jeansy Wolności udało się zgromadzić wielu partnerów. Jednym z nich jest Fundacja OPG.

- Tak jak w zeszłym roku, gdy odsłanialiśmy mural U2 Gate, chcemy mówić w przestrzeni OFFa o wolności i historii Łodzi w sposób nieoczywisty. Po raz kolejny, dzięki świetnemu pomysłowi Fundacji Mecenas 5.0, tworzymy wartościową, inspirującą opowieść o przemianach i rozwoju 

- podkreśla Michał Styś, prezes OPG Property Professionals z Rady Fundacji OPG.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama