Ulica Wschodnia w Łodzi to dwa światy
Jak już informowaliśmy, Piotr Biela pochodzi z Łasku. Przez pewien czas mieszkał w Krakowie. Z wyboru jest jednak łodzianinem.
- To jest świetne miasto - mówił w pierwszym odcinku "Miasto odnowa". - Mam wrażenie, że jest na nowo budowane. Nie ma drugiego takiego miasta, w którym byłoby tyle inwestycji na taką skalę.
W swoim autorskim cyklu łodzianin prezentuje historię rewitalizowanych miejsc, np. ul. Wschodniej. To ulica, której historia sięga 1820 roku. Przed II wojną światową mieszkało tu wielu Żydów. Prowadzili kramy, sprzedawali różne towary. To sprawiało, że Wschodnia tętniła życiem.
Po wojnie ulica słynęła z tego, że można było na niej znaleźć rzemieślników, krawców, szewców czy kaletników. W latach 90. nie brakowało tu butików. Piotr Biela pokazuje dwa światy Wschodniej - zrujnowany i zrewitalizowany. Prezentuje też ciekawe lokalizacje. Dom, w którym mieszkał Józef Piłsudski pod nazwiskiem Dąbrowski. Opowiada także historię łódzkiego Ala Capone. Z filmu dowiemy się ponadto, gdzie Reymont pisał "Ziemię obiecaną".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.