reklama

Festiwal Kamera Akcja w Łodzi po raz 15.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Festiwal Kamera Akcja w Łodzi po raz 15. - Zdjęcie główne

15. Festiwal Kamera Akcja | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinachJubileuszowa 15. edycja Festiwalu Kamera Akcja to łącznie 135 filmów (stacjonarnie i online), ponad 60 gości, w tym laureaci Oscara, twórcy docenieni w Cannes czy wschodzące gwiazdy kina. Oprócz seansów także spotkania, warsztaty i dyskusje z twórcami. Jedyny festiwal filmów fabularnych w Łodzi odbędzie się od 24 do 27 października 2024 r. z największą salą premierową w Monopolis, seansami w legendarnej Szkole Filmowej w Łodzi oraz w Muzeum Kinematografii.

Jubileuszowej edycji Festiwalu Kamera Akcja patronuje wizerunek Grety Garbo, ikony kina klasycznego, która stała się symbolem połączenia przeszłości z przyszłością. Obok niej znaleźli się Alfred Hitchcock, Dorothy Arzner oraz Orson Welles. „Na tegorocznej edycji przypominamy o wielkich postaciach, które inspirują współczesnych kinofili” — mówi Malwina Czajka, dyrektorka Festiwalu Kamera Akcja.

Połączenie „starego” z „nowym” odzwierciedla program tegorocznej edycji. Obok pokazów klasyki, m.in. retrospektywy Claude’a Sauteta (czołowego twórcy kina francuskiego, autora kultowych „Okruchów życia”) znalazły się najgłośniejsze tytuły nagrodzone w ciągu ostatniego roku w Cannes czy Berlinie („Dziewczyna z igłą”, „Symfonia o umieraniu”). Z jednej strony, najgłośniejsze debiuty. Z drugiej – nowe dzieła mistrzów kina.

Kino, które nie pozostawia obojętnym

Jednym z najbardziej wyczekiwanych tytułów festiwalu jest „Megalopolis”. To projekt życia Francisa Forda Coppoli – reżyser „Ojca chrzestnego” i „Czasu apokalipsy” pracował nad nim przez ponad 40 lat. Epicka, futurystyczna opowieść przenosi nas do przyszłości. Pewien architekt (w tej roli Adam Driver) chce odbudować miasto na wzór starożytnego Rzymu i przekształcić je w utopię. Film został skrajnie oceniony przez krytyków i widzów – jedni nazywają go porażką, inni arcydziełem. W piątek 25 października, po pokazie odbędzie się dyskusja z publicznością w formule „za i przeciw” prowadzona przez redaktorów portalu Immersja.

Zależy nam na pokazywaniu kina, które budzi skrajne emocje, prowokuje do poważnej, wciągającej dyskusji, nikogo nie pozostawia obojętnym” — tłumaczy Przemysław Glajzner, dyrektor Kamery Akcji. Widzowie będą mogli zobaczyć m.in. przegląd twórczości Coralie Fargeat, objawienia i laureatki tegorocznego festiwalu w Cannes. Francuska reżyserka zadebiutowała filmem „Zemsta” (2017), okrzykniętym pierwszym filmem ruchu #METOO, w którym pod płaszczykiem brutalnego kina przemyciła ostrą krytykę kultury gwałtu. Jej najnowszy film „Substancja” (2024), to mieszanka thrillera i kina zemsty z Demi Moore w roli głównej.

Festiwal Kamera Akcja to szansa na zapoznanie się z najgłośniejszymi tytułami nagrodzonymi w ciągu ostatniego roku na najważniejszych wydarzeniach filmowych. W programie 22 pokazy przedpremierowe wprost z Cannes i Berlinale, spotkania z ponad 60 gośćmi, a do tego 20 wydarzeń towarzyszących (dyskusje, warsztaty oraz case study). Najbardziej wyczekiwanymi tytułami są m.in. „Apetyt na więcej. La Cocina” z Rooney Marą w roli głównej, „Ukryty motyw” Gustava Möllera, autora światowego hitu „Winni” czy „Grand Tour” Miguela Gomesa (nagroda za reżyserię w Cannes).

Ponadto podczas festiwalu odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „Kneecap. Hiphopowa rewolucja” Richa Peppiatta (irlandzki kandydat do Oscara utrzymany w szalonej konwencji bliskiej „Fight Club” czy „Trainspotting”) oraz „Kąpiel diabła” duetu Severin Fiala i Veronika Franz (nagroda Srebrnego Niedźwiedzia za zdjęcia na Berlinale). Po pokazie filmu „BlackBerry” odbędzie się spotkanie „SpoilerMaster Live” z Michałem Oleszczykiem (26 października). Żaden z tych filmów nie miał jeszcze dystrybucji kinowej w naszym kraju. Premierę podczas Kamery Akcji będzie miała także „RED PATH” Lotfi Achour ze zdjęciami Wojciecha Staronia, która zachwyciła widzów podczas tegorocznego festiwalu w Locarno. Twórcy, a wśród nich producentki Joanna Szymańska i Krystyna Kantor, spotkają się z widzami po seansie (26 października).

Podczas łódzkiego święta kina zobaczymy również przegląd kina rumuńskiego, którego bohaterem będzie m.in. Radu Jude, autor nagrodzony przed kilkoma laty Złotym Niedźwiedziem w Berlinie. „Nie obiecujcie sobie zbyt wiele po końcu świata” to jego nowy film, będący kąśliwą satyrą na świata kapitalizmu, wyzysku, dyskryminacji i hipokryzji. W ramach sekcji „Rumuński Akapit” odbędzie się również pokaz „Drukowanymi literami” tego reżysera (26 października) czy przegląd najciekawszych rumuńskich filmów krótkometrażowych ostatnich lat (online).

W tym roku do Łodzi powróci także kolektyw VHS Hell, na którego pokazach z lektorem na żywo można zobaczyć absurdalne i fascynujące zarazem filmy klasy B. Uczestniczki i uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć „Demonoid: Messenger of Death” Alfredo Zacaríasa (26 października).

Polskie kino o moralności człowieka

Emocje budzą również polskie filmy pokazywane w tegorocznej selekcji. Festiwal otworzy przedpremierowy pokaz „Dziewczyny z igłą” w reżyserii Magnusa von Horna. Film trafił do Konkursu Głównego tegorocznego festiwalu w Cannes. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem oraz producentem Mariuszem Włodarskim (24 października).

Dziejąca się tuż po I wojnie światowej historia oparta jest o prawdziwe wydarzenia, które wstrząsnęły XX-wieczną Danią. Tytułowa dziewczyna z igłą, Karoline, zachodzi w ciążę, traci pracę w fabryce i zostaje pozostawiona sama sobie. „Ta historyczna przypowieść uświadamia nam uniwersalny wymiar moralności człowieka” — opowiada Malwina Czajka.

Ponadto pokaz filmu „Pod wulkanem” Damiana Kocura, który został ogłoszony jako polski kandydat do Oscara (26 października). To portret młodej, inteligenckiej rodziny Kovalenków, którą wybuch wojny zastaje ostatniego dnia wakacji na Teneryfie. Ich powrót do Kijowa okazuje się niemożliwy. W jednej chwili z turystów stają się uchodźcami.

Na zakończenie festiwalu zostanie pokazany długo wyczekiwany film „Simona Kossak” w reżyserii Adriana Panka. To opowieść o tytułowej naukowczyni, biolożce, która porzuciła krakowskie artystyczne środowisko dla badań w Białowieży. Po seansie odbędzie się spotkanie z odtwórczynią głównej roli Sandrą Drzymalską (27 października).

Z Konkursu Głównego Festiwalu Filmowego w Gdyni na Kamerę Akcję trafi również „Lany poniedziałek” Justyny Mytnik. Film koprodukowany przez Miasto Łódź to poruszająca historia 15-letniej Klary, a także mocny głos w dyskusji na temat przemocy seksualnej i wiążącej się z nią traumy. Po seansie publiczność będzie miała okazję spotkać się z ekipą filmu, m.in. z producentką Martą Gmosińską, autorem zdjęć Maciejem Twardowskim oraz montażystą Nikodemem Chabiorem (27 października).

Klasyka wraca do łask

Festiwal Kamera Akcja to nie tylko kino współczesne. Gwiazdą sekcji „Francuski łącznik” będzie Claude Sautet, twórca okrzyknięty mistrzem kina przez Jean-Pierre’a Melville’a, Françoisa Truffauta czy Pauline Kael, twórca filmów „Okruchy życia” (1970), „Max i Ferajna” (1971) czy „Nelly i Pan Arnaud” (1995). Po pokazie tego pierwszego odbędzie się spotkanie DKF z publicznością prowadzone przez Michała Konarskiego, redaktora portalu Pełna Sala (25 października).

W ramach sekcji „Ikona kina” zobaczymy „Ninoczkę” (1939) z Gretą Garbo, „Tańcz dziewczyno, tańcz” (1940) w reżyserii Dorothy Arzner oraz kultową „Psychozę” (1960) Alfreda Hitchcocka w wersji reżyserskiej.

Wyzwania, jakie stoją przed branżą filmową

Festiwal Kamera Akcja to nie tylko projekcje i pokazy filmowe. To również dyskusje, które w tym roku będą dotyczyły najbardziej palących problemów, jakie stoją dziś przed branżą filmową i będą skupione wokół trzech haseł: „wrażliwość” o cenzurze, cancel culture i nostalgii w którym wezmą udział m.in. Mateusz Witkowski z Podcastexu i dziennikarka Maja Głogowska; „prime-time” o polskim rynku seriali, o którym porozmawiają producenci i scenarzyści oraz „sieć” – o zależnościach w branży filmowej z udziałem dyrektorki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Joanny Łapińskiej, producentki Joanny Szymańskiej i krytyka filmowego Miłosza Stelmacha.

Ponadto na uczestników czekają spotkania z twórcami pracującymi na zagranicznych rynkach oraz warsztaty dziennikarskie prowadzone przez doświadczonych krytyków filmowych. W tym roku do Łodzi przyjedzie ekipa nagrodzonego Oscarem filmu „Strefa interesów” w reżyserii Jonathana Glazera: Christian Friedel, aktor, który wcielił się w rolę Rudolfa Hössa oraz sound designer Tarn Willers, jeden z najbardziej uznanych specjalistów w branży, nagrodzony m.in. Oscarem i BAFTĄ za dźwięk do tego filmu.

W piątek, 25 października godz. 18:45 odbędzie się pokaz specjalny „Strefy interesów” oraz aktorski masterclass, w trakcie którego Christian Friedel opowie o kulisach pracy z Jonathanem Glazerem oraz Michaelem Haneke. W sobotę, 26 października organizatorzy zapraszają na dźwiękowe case study (godz. 12:15, Kino Szkoły Filmowej w Łodzi) z udziałem Tarna Willersa.

Wśród festiwalowych gości znajdą się także m.in. reżyser Magnus von Horn („Sweat”, „Dziewczyna z igłą”), reżyserka Katarzyna Warzecha („Zielona granica”, serial „Absolutni debiutanci”) czy aktorka Sandra Drzymalska, znana m.in. z filmów „IO” Jerzego Skolimowskiego, „Białej odwagi” Marcina Koszałki czy „Simonny Kossak” Adriana Panka.

Co więcej, na uczestniki i uczestników czekają wydarzenia i zajęcia edukacyjne, które odbędą się w ramach projektu „Akcja Edukacja”. To m.in. warsztaty „Dźwięk w filmie”, zajęcia dotyczące pracy nad wideo-esejem, spotkanie online z cenioną krytyczką Mariolą Wiktor dotyczące dziennikarstwa filmowego, a także case study filmów „RED PATH” Lotfiego Achoura oraz „Lany poniedziałek” z udziałem reżyserki Justyny Mytnik.

Do tego w ramach festiwalu odbędzie się cykl wydarzeń poświęconych roli sound designu w kinie: warsztaty „Dźwięk w filmie” z udziałem producentki Katarzyny Szczerby, case study filmu „Strefa interesów” prowadzone przez Tarna Willersa, spotkanie online’owe pt. „Muzyka w filmie” z dziennikarką Magdaleną Miśką-Jackowską oraz specjalne pokazy filmów Wytwórni Filmów Oświatowych, w tym m.in. „Hokej” Bogdana Dziworskiego.

W ramach festiwalu odbędzie się także Międzynarodowy Konkurs Authors Spotlight, podczas którego będzie można zobaczyć najciekawsze krótkie metraże młodych twórców z całego świata – od etiud fabularnych, przez dokumenty, aż po animacje.

Karnety uczestnika w cenie od 149 zł można kupić do 10 października. Upoważniają one do wstępu na wydarzenia stacjonarne oraz pokazy online. Istnieje także możliwość zakupu biletów na pojedyncze seanse. W dniach 14-23 października można wziąć również udział w dostępnej w całej Polsce edycji online festiwalu (w serwisie VOD Think Film).

Pełny program wydarzenia (wraz z wydarzeniami online) pod adresem: kameraakcja.com.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy