reklama
reklama

Wyjątkowe kino na każdym rogu. Pamiętacie taką Łódź? [galeria]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach Przez lata Łódź uznawano za niekwestionowaną stolicą polskiej kinematografii, czego dowodem była m.in. świetnie rozwinięta infrastruktura kinowa. Jaka jest historia filmowej Łodzi? Gdzie mieszkańcy oglądali swoje pierwsze filmy? Przypominamy tłumnie odwiedzane łódzkie kina.
reklama

Dawne łódzkie kina. Chodziliście tam na filmy?

Kiedy  rozpoczęła się historia filmowej Łodzi? Za datę pierwszej projekcji niemych ruchomych obrazów uważa się 28 grudnia 1895 roku – taki pokaz odbył się w Paryżu. Zaledwie rok później podobny seans powtórzono w parku Helenów, gdzie najczęściej proponowano widzom kino amerykańskie. 

Teodor Junoda, ojciec znanego aktora Eugeniusza Bodo, był założycielem Teatru Iluzji „Urania” który otworzył się w Łodzi w roku 1903. Cztery lata później zaczął działać przy ul. Piotrkowskiej 15 Theatre Optique Parisien. 

Przed wybuchem II wojny światowej Łódź była rekordzistką wśród polskich miast z największą liczbą działających kin. 

W latach 70. w Łodzi działało 35 kin oferujących widzom łącznie 12 tys. miejsc. Większość z nich była zmuszona zmienić szyld, i tak Odeon zmienił się w Gdynię, Luna w Wisłę, Casino w Polonię, a Splendid w Bałtyk. To właśnie kino przy ul. Narutowicza 20 wyświetliło w Łodzi pierwszy dźwiękowy film. 

W latach 80. liczba kin zaczęła maleć, a w następnej dekadzie proces ten znacznie przyspieszył. Trudny okres przetrwało zaledwie kilka z nich. Musiały ustąpić miejsca multipleksom, które oferowały widzom szerszą ofertę repertuarową oraz lepsze techniczne warunki odbioru dzieła.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama