Reklama

Reklama

Kino na każdym rogu? Tak było w Łodzi. Pamiętacie te czasy? [galeria]

Opublikowano: sob, 7 maj 2022 07:57
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach Jaka jest historia filmowej Łodzi? Gdzie mieszkańcy oglądali swoje pierwsze filmy? Miasto przez lata było niekwestionowaną stolicą polskiej kinematografii, czego dowodem była świetnie rozwinięta infrastruktura kinowa. Które z nich było Waszym ulubionym?

Dawne łódzkie kina. Chodziliście tam na filmy?

Kiedy  rozpoczęła się historia filmowej Łodzi? Za datę pierwszej projekcji niemych ruchomych obrazów uważa się 28 grudnia 1895 roku – taki pokaz odbył się w Paryżu. Zaledwie rok później podobny seans powtórzono w parku Helenów, gdzie najczęściej proponowano widzom kino amerykańskie. 

Teodor Junoda, ojciec znanego aktora Eugeniusza Bodo, był założycielem Teatru Iluzji „Urania” który otworzył się w Łodzi w roku 1903. Cztery lata później zaczął działać przy ul. Piotrkowskiej 15 Theatre Optique Parisien. 

Przed wybuchem II wojny światowej Łódź była rekordzistką wśród polskich miast z największą liczbą działających kin. 

W latach 70. w Łodzi działało 35 kin oferujących widzom łącznie 12 tys. miejsc. Większość z nich była zmuszona zmienić szyld, i tak Odeon zmienił się w Gdynię, Luna w Wisłę, Casino w Polonię, a Splendid w Bałtyk. To właśnie kino przy ul. Narutowicza 20 wyświetliło w Łodzi pierwszy dźwiękowy film. 

W latach 80. liczba kin zaczęła maleć, a w następnej dekadzie proces ten znacznie przyspieszył. Trudny okres przetrwało zaledwie kilka z nich. Musiały ustąpić miejsca multipleksom, które oferowały widzom szerszą ofertę repertuarową oraz lepsze techniczne warunki odbioru dzieła.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy