reklama
reklama

Dom Buta ożyje po niemal dwóch dekadach. Jaki los czeka budynek? Jak wyglądał kiedyś? [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Choć wszyscy go znają, niewielu wie, co kryje w środku i jakie było jego przeznaczenie. Dom Buta przy ul. Piotrkowskiej 98 stoi pusty od niemal dwóch dekad. Urząd Miasta Łodzi ogłosił, że do wyjątkowego gmachu powróci życie. Jakie są plany jego zagospodarowania?
reklama

Dom Buta przy ul. Piotrkowskiej ożyje po niemal dwóch dekadach 

Budynek przy ul. Piotrkowskiej 98 to jeden z bardziej charakterystycznych punktów słynnej łódzkiej ulicy. Gmach zlokalizowany u zbiegu ul. Tuwima i Piotrkowskiej stoi pusty od 19 lat. Urząd Miasta Łodzi poinformował, że sytuacja budynku ma się zmienić – postanowiono poszukać najemców, którzy wprowadzą się do tej przestrzeni. 

Zgodnie z najnowszymi planami właściciela obiektu na poziomie -1 ma otworzyć się restauracja, natomiast poziomy 0, 1 i 2 zostaną przeznaczone na działalność handlową. Zgodnie z koncepcją na poziomie 3 ma otworzyć się siłowania lub klub fitness. 

Podpalenie Domu Buta. Budynek doszczętnie spłonął

Historia budynku przy Piotrkowskiej 98 sięga połowy XIX wieku - wtedy w obiekcie mieściła się apteka. Wiele źródeł historię budynku opisuje dokładniej od momentu przejęcia go przez Emila Schmechela. Utworzony salon konfekcyjny funkcjonował tam od 1892 roku 

Obiekt dwukrotnie rozbudowywano – najpierw w 1906 później w 1911 roku. Funkcjonującą do dziś charakterystyczną nazwę gmach zawdzięcza domowi obuwniczemu, który otworzył się tam w 1961 roku. 

W maju 1990 roku budynek niemal doszczętnie spłonął. Do wzniecenia pożaru przyznał się nastoletni mieszkaniec Łodzi, który został zatrzymany przez policję zaledwie kilka godzin od podpalenia budynku. Niestety, mimo szybkiej interwencji strażaków, Dom Buta niemal doszczętnie spłonął. 

W połowie lat 90 znalazły się fundusze na odbudowę obiektu. Jednocześnie prace zakładały modyfikacje polegające m.in. na użyciu szkła zwierciadlanego do budowy elewacji budynku. Całkowicie nowy wygląd zyskały jego wnętrza. Początkowo przestrzenie wewnątrz gmachu zajmowała Galeria Centrum. Z chwilą przeniesienia jej do nowo oddanej Galerii Łódzkiej, obiekt opustoszał. 

Budynek wpisany jest do rejestru zabytków pod numerem A/208 z 15.07.1977.

W galerii umieściliśmy współczesne i archiwalne zdjęcia Domu Buta. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama