Przy ul. Słowiańskiej 1/9, w sąsiedztwie Fuzji pojawił się nowy mural. Jest dziełem portugalskiego artysty Arturo Bordalo (Bordalo II). Okazuje się, że twórca street artu ma wierne fanki.
Kochają street art i m.in. łódzkie murale
Mural Świrki tworzą Natalia Kaszyńska, Magda Piasek, Bożena Mikołajczyk i Monika Wtuli. Trzy pierwsze pojawiły się w piątek 20 września na uroczystej prezentacji najnowszego dzieła Bordalo. Kobiety uwielbiałą trójmiejskie i łódzkie murale.
– Uwielbiamy prace Bordalo II. Zjechałyśmy praktycznie całą Portugalię od Porto po Lizbonę, nawet lądując na Maderze, by zobaczyć jego instalacje. Oglądamy je również przy okazji wakacji z rodziną. Pasją do jego prac i murali w ogóle zaraziłyśmy dzieci i mężów
– przyznaje Magda Piasek i dodaje, że nowy mural jest rewelacyjny
– Cudownie jest zobaczyć świeży mural, który nie wyblakł pod wpływem deszczu i słońca
– dodaje.
Kobiety zachwycał także pierwszy mural Bordalo, który znajdował się w Łodzi. Chodzi o "Jerzyka". Znajdował się na kamienicy przy Kilińskiego. Nie udało się go jednak uratować przy okazji wyburzania budynku.
– "Jerzyk to pierwsza praca Bordalo, którą widziałyśmy. To nas zainspirowało do szukania dalej. Przyjechałyśmy do Łodzi w pandemii. Gdziekolwiek jesteśmy na świecie, to sprawdzamy, gdzie są instalacje tego artysty
– przyznaje Bożena Mikolajczyk.
Natalia Kaszyńska miało np. okazję zobaczyć "Wiewiórkę" Bordalo w Wiedniu.
– Przy okazji wakacji z rodziną. Mural znajdował się w trudno dostępnym miejscu. Nie było łatwo do niego dotrzeć, po drodze spotkaliśmy na dodatek policję. Na szczęście udało się
– wspomina kobieta.
Nowy mural w Łodzi. Zwraca uwagę na ważny problem
Dodajmy, że Bordalo powrócił do Łodzi na zaproszenie fundacji Urban Forms i grupy Echo – Archicom. Instalacja powstała we współpracy z Butikowym Centrum Biznesowym hello! Słowiańska 1/9. Artysta znany jest z tego, że tworzy swoje instalacje z odpadów.
– Tydzień trwało przygotowanie materiałów, a cztery dni nałożenie ich na ścianę i pomalowanie. Lubię Łódź, cenię łódzkie murale i klimat tego miasta
– zdradził w rozmowie z TuLodz.pl Arturo Bordalo.
Artysta prezentuje na swoich pracach zwierzęta. Nie jest to przypadkowe. W ten sposób porusza bowiem temat wymierania gatunków zwierząt i zaśmiecania planty.
– Zachwycające instalacje naścienne czy rzeźby zwierząt artysta tworzy sięgając po porzucone przedmioty i śmieci, które może znaleźć w mieście: złom, stare opony, karoserie samochodowe, sprzęt AGD, aluminiowe puszki. Na przestrzeni dwunastu lat stworzył około dwustu prac, wykorzystując ponad 60 ton materiałów wtórnych. W jego pracach można zobaczyć wizerunki niedźwiedzi, lisów, różnych gatunków ptaków, słoni, kotów, a także wielu różnych zwierząt morskich.
– podkreśla Teresa Latuszewska-Syrda, prezeska Fundacji Urban Forms.
Mural przy Słowiańskiej nawiązuje do ikonicznej książeczki dla dzieci ilustrowanej przez Janusza Grabiańskiego.
– Dla mnie, jako łodzianina, ten projekt jest wyjątkowy, ponieważ łączy wartości, które są bliskie zarówno mnie osobiście, jak i całej Grupie Echo – Archicom. Misją Archicom jest tworzenie miejsc, które nie tylko podnoszą jakość życia, ale także harmonijnie współgrają z naturą. Mural Bordalo II doskonale wpisuje się w tę wizję, przypominając o naszej odpowiedzialności za środowisko i zrównoważony rozwój. W Łodzi realizujemy projekty, które są nie tylko funkcjonalne, ale też zrównoważone, jak Fuzja. Dzięki sztuce Bordalo II możemy jeszcze silniej podkreślić nasze zaangażowanie w tworzenie przestrzeni, które sprzyjają zarówno ludziom, jak i przyrodzie – mówi Waldemar Olbryk, prezes zarządu Archicom.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.