Plac Komuny Paryskiej na dawnych fotografiach
Część placu, na której dziś znajduje się parking, przez większość XIX wieku należała do Zgromadzenia Majstrów Tkackich i długi czas pozostała niezabudowana. To właśnie ta lokalizacja była rozważana jako miejsce dla budowy przyszłego kościoła pw. Podwyższenia św. Krzyża, który ostatecznie stanął naprzeciwko.Na wskazanym terenie planowano również ulokować Instytut Politechniczny, ale i te plany nie zostały sfinalizowane. Niezabudowany teren zaczął służyć mieszkańcom jako miejsce zabaw – przychodzili tu na zabawy i ślizgawki.
W latach 30. XX wieku obok placu pobudowano modernistyczne kamienice i willę, co również przyczyniło się do zazielenienia tego zakątka. Po wojnie na omawiany terenie powstał parking, a po jego północnej stronie stanęła stacja benzynowa. W tym samym czasie teren nazwano placem Komuny Paryskiej. To okres, w którym władze Łodzi przeprowadziły się do budynku przy ul. Piotrkowskiej 104, czyli gmachu pałacu fabrykanckiej rodziny Heinzlów.
Wiosną 2014 roku pojawiły się pomysły zmiany nazwy placu, ale dzięki dużemu sprzeciwowi mieszkańców Łodzi, nie doszło do żadnej zmiany.
Zobaczcie, jak to miejsce zmieniało się przez lata. W galerii znajdziecie archiwalne zdjęcia placu Komuny Paryskiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.