Reklama

Reklama

Komedia Juliusza Machulskiego niebawem w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Trwają próby

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Teatr Powszechny w Łodzi

Komedia Juliusza Machulskiego niebawem w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Trwają próby  - Zdjęcie główne

W Teatrze Powszechnym w Łodzi trwają próby do marcowej premiery komedii Juliusza Machulskiego | foto Teatr Powszechny w Łodzi

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach Ta informacja zainteresuje zarówno miłośników teatru, jak i sympatyków kina Juliusza Machulskiego. Niebawem na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi widzowie zobaczą sztukę „Atrament. Wczoraj. Żyrafa”, czyli komedię Juliusza Machulskiego w reżyserii Pawła Szkotaka. Trwają próby do marcowej premiery.

Reklama

Komedia Juliusza Machulskiego już w marcu na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi

Jaka będzie wiosna w Teatrze Powszechnym w Łodzi? Instytucja właśnie poinformowała, że trwają próby do sztuki „Atrament. Wczoraj. Żyrafa” (wcześniej pod tytułem roboczym „TI-DI-RIT-KUM”) - komedii Juliusza Machulskiego w reżyserii Pawła Szkotaka. Prapremiera odbędzie się w marcu na Małej Scenie łódzkiego Powszechnego. 

- Chciałem bardzo podziękować Ewie Pilawskiej, która jest moją matką chrzestną, jeśli chodzi o dramaturgię teatralną. To ona zapoczątkowała we mnie chęć, aby pisać dla teatru. To już moja czwarta sztuka dla Teatru Powszechnego w Łodzi, a piąta jest już napisana i być może będzie realizowana niedługo. „Atrament. Wczoraj. Żyrafa” to komedia, a jak wiemy, o ten gatunek jest najtrudniej, jeśli chodzi o polskie teksty i polskie poczucie humoru, dlatego chwała Ewie za to, że prowadzi Polskie Centrum Komedii – mówi Juliusz Machulski.

„Atrament. Wczoraj. Żyrafa” to opowieść o wielopokoleniowej rodzinie z niechlubną historią łódzkiego esbeka w tle. Autor z czułością i dużą dozą humoru portretuje swoich bohaterów. Na przykładzie ich rodzinnych relacji stawia fundamentalne pytania bliskie każdemu z nas. Jakie są współczesne więzi rodzinne? Czy coś takiego jeszcze w ogóle istnieje? I co to znaczy w dzisiejszym świecie? Czy doceniamy ich wartość? I czy potrafimy jeszcze dbać o swoich bliskich? A może tylko kupujemy namiastkę miłości, by uciszyć sumienie?

- Uwielbiamy się śmiać, ale często nie jesteśmy pewni, czy śmiać się nam przystoi. Uwielbiamy komedie, ale oficjalnie dystansujemy się od tych zjawisk w sztuce, które mają komediowy potencjał. Poczucie humoru daje nam energię do działania, a zarazem komedia jest tym, czego się wstydzimy… Lepiej, żeby z komedią nas nie kojarzyć. Z tym stereotypem mierzy się Polskie Centrum Komedii, w którym konsekwentnie walczymy o budowanie współczesnego języka polskiej komedii. – mówi Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi i twórczyni Polskiego Centrum Komedii.

Dyrektorka podkreśla ogromny wkład Machulskiego w funkcjonowanie całego projektu Polskie Centrum Komedii. Zwraca uwagę na uniwersalne, bliskie wszystkim Polakom wątki zawarte w tekstach reżysera.  

W obsadzie spektaklu wystąpią: Paulina Nadel, Wanda Neumann/Zofia Plewińska, Magda Zając, Beata Ziejka, Filip Jacak, Jan Wojciech Poradowski, Artur Zawadzki. 

Prapremiera odbędzie się 12 marca 2022 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy