reklama
reklama

Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Sprawdź [galeria]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Sprawdź [galeria] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinachKościelny czy cywilny, a może konkordatowy? Taki wybór mają narzeczeni. Jak pokazują statystyki Urzędu Stanu Cywilnego w Łodzi, pary decydują się głównie na śluby cywilne. Sprawdź, kto nie może zawrzeć ślubu kościelnego.
reklama

Śluby w Łodzi - statystyki

W ciągu ostatnich pięciu lat najwięcej ślubów zawarto w 2016 roku - 2694, z czego 1400 to cywilne, a 1294 konkordatowe. W 2020 roku zawarto o blisko 700 małżeństw mniej - 1999, z czego 1260 w USC, a 739 w kościele.

  • 2016 - 2694 śluby ogółem, 1400 cywilne, 1294 konkordatowe
  • 2017 - 2603 śluby ogółem, 1432 cywilne, 1171 konkordatowych
  • 2018 - 2621 ślubów ogółem, 1444 cywilne, 1177 konkordatowych
  • 2019 - 2471 ślubów ogółem, 1378 cywilnych, 1093 konkordatowe
  • 2020 - 1999 ślubów ogółem, 1260 cywilnych, 739 konkordatowych
POLECAMY: Jakie imiona dla dzieci wybierano w Łodzi w 2021 roku?

reklama

Kto nie może wziąć ślubu kościelnego?

Prawo kanoniczne jasno określa, kto nie może zawrzeć małżeństwa w kościele. Pierwszą przeszkodą jest wiek, 16 lat minimalny dla mężczyzn i 14 dla kobiet. Konferencja Episkopatu ma prawo ustalić wyższy wiek do godziwego zawarcia małżeństwa.

Kolejna przeszkoda to impotencja.

"Niezdolność dokonania stosunku małżeńskiego uprzednia i trwała, czy to ze strony mężczyzny czy kobiety, czy to absolutna czy względna, czyni małżeństwo nieważnym z samej jego natury" - czytamy w prawie kanonicznym.

Nie chodzi tutaj o niepłodność.

"Kto ze względu na zawarcie małżeństwa z określoną osobą, zadaje śmierć jej współmałżonkowi lub własnemu, nieważnie usiłuje zawrzeć to małżeństwo" - to kolejna z przeszkód do zawarcia sakramentu małżeństwa.

reklama

Jakie jeszcze przeszkody do zawarcia sakramentu małżeństwa zakłada prawo kanoniczne? Sprawdź w naszej galerii.

Unieważnienie ślubu kościelnego - w jakich sytuacjach?

Pojęcie rozwodu w kontekście ślubu kościelnego nie istnieje. Kościół mówi bowiem o nierozerwalności związku małżeńskiego. Istnieją jednak przesłanki, które mogą doprowadzić do nieważności małżeństwa kościelnego.

Najczęstszym powodem rozpoczęcia procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa zawartego w koście jest choroba psychiczna, poza tym psychoza, nerwica czy psychopatia.

To również sytuacje, w których jedno z małżonków nie jest w stanie podjąć istotnych obowiązków małżeńskich, np. z powodu uzależnień od alkoholu czy narkotyków.

reklama

"Bardzo często na wokandzie sądów kościelnych rozpatrywane są sprawy, których przedmiotem jest niedojrzałość emocjonalna, depresja, syndrom DDA oraz osobowość dyssocjalna (np. konflikty z prawem, wyroki skazujące)" - czytamy na stronie Kancelarii Kanonicznej Dawida Niemczyckiego.

Unieważnienie małżeństwa możliwe jest również wówczas, gdy jedna z osób wyklucza posiadanie dzieci. Sądy kościelne rozpatrują również sprawy dotyczące związków zawartych pod przymusem, na skutek presji, np. otoczenia w związku z ciążą.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama