reklama
reklama

Łódź: Bliskie spotkanie z rekinami. Obalamy mity z filmu "Szczęki" [wideo I zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódź: Bliskie spotkanie z rekinami. Obalamy mity z filmu "Szczęki" [wideo I zdjęcia] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinachPonad 20 rekinów mieszka w Orientarium. Do Łodzi przyjechały jako malutkie, 50-centrymetrowe rybki. Urosną do aż 3 metrów. Z okazji Dnia Rekina obalamy mity powielane za sprawą filmu "Szczęki", że rekiny to bezmyślne drapieżniki.
reklama

Rekiny z łódzkiego Orientarium

Jest ponad 400 gatunków rekinów, kilka możemy spotkać w łódzkim Orientarium.

- W naszym zbiorniku mamy ponad 20 osobników rekinów. To w zasadzie młodzież. Przyjechały do nas jako malutkie, 50-centymetrowe rybki, teraz mają 100 cm, a będą miały 300. Wszystko przed nimi - mówił tuż po otwarciu Orientarium Piotr Tomasik z łódzkiego zoo. - Co prawda światopoglądzie dominuje przekonanie, zapewne za sprawą filmu "Szczęki", że rekiny to bezmyślne drapieżniki, które tylko czyhają na to, by zaatakować. Postaramy się obalić ten mit. W naszym zbiorniku poza rekinami jest kilkaset innych ryb. Mamy rekiny czarnopłetwe i brunatne, które pływają w toni i denne, które trzymają się dna.

reklama

Tymczasem okazuje się, że tylko kilka gatunków spośród 400 może budzić niepokój. Jak czytamy w komunikacie prasowym, rekiny zabijają średnio 6 osób na 10 lat. Natomiast człowiek zabija nawet do stu milionów rekinów rocznie. Poza tym rekiny nie są wcale bezmyślnymi drapieżnikami, czyhającymi na atak. Spośród wszystkich ryb mają największe mózgi i sporą inteligencję jak na ryby. Komunikują się na przykład za pomocą języka ciała – ruszanie głową, pływanie zygzakiem, kulenie grzbietu.

reklama

Dzień Rekina w Orientarium w Łodzi

Z okazji Dnia Rekina łódzkie Orientarium przygotowało szereg atrakcji, m.in. malowanie twarzy, spotkanie z nurkiem czy pokazowe karmienie rekinów. A co jedzą?

- Tym razem w menu mamy śledzie. Staramy się, żeby ta dieta była urozmaicona, dlatego każdego dnia to menu wygląda nieco inaczej. Nasze rekiny dostają głównie dorsze, śledzie, szprotki, makrele, stynki, ale również kalmary czy ośmiorniczki - opowiada Adam Danielak, kierownik strefy oceanicznej Orientarium Zoo Łódź.

Do niedawna sądzono, że rekiny w ogóle nie śpią. Przyjrzał się im dr Mike Kelly. Jego zespół badał rekiny nowozelandzkie przez 24 godziny.

reklama

"Rekiny wykazały dramatyczny spadek tempa metabolizmu i wyraźną zmianę postawy po pięciu minutach bezruchu, co świadczy o wyraźnym oddzieleniu okresów spokojnego czuwania od snu" - mówi Mike Kelly, cytowany przez Focus.pl.

Rekiny nie śpią jak ludzie, stałych 8-godzinnych odstępach (jak ludzie). Rekiny przetchlinkowe odpoczywają, gdy są zakopane pod piaskiem lub znajdują się między skałami. Jednak ich oczy są otwarte i śledzą ruch wokół. Rekiny pelagiczne muszą być w ciągłym ruchu. Są też takie gatunki rekinów, które śpią z otwartymi otworami gębowymi, by ułatwiać w ten sposób przepływ wody przez skrzela.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama