reklama
reklama

Rekiny mieszkają już w łódzkim Orientarium [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Budowa łódzkiego Orientarium na finiszu. Obiekt dla zwiedzających ma zostać udostępniony w tym roku. Zamieszkały już w nim rekiny. To bardzo ciekawe ryby. Niestety w skali roku ludzie zabijają od 100 do 200 milionów osobników. Jedni ze strachu. Są też inne powody. Zupa z płetwy rekina jest bardzo popularna kuchni chińskiej.
reklama

Rekiny i płaszczki mieszkają w Orientarium w Łodzi

W łódzkim Orientarium trwają prace wykończeniowe. Od niedawna obiekt zamieszkują rekiny. Podziwiać je mogli już ci mieszkańcy, którzy odwiedzili łódzkie zoo w dniu 83. urodzin. Bardzo ciekawe były zajęcia z edukatorami. Podczas bezpłatnych warsztatów można było się dowiedzieć na przykład, że rekiny i płaszczki to jedne z najbardziej fascynujących grup ryb na Ziemi. Znane są zarówno te osiągające kilkadziesiąt centymetrów rekinki bambusowe, jak i osiągające kilkanaście metrów rekiny wielorybie.

Niestety premiera filmu "Szczęki" w 1975 r. spowodowała, że spokojne życie rekinów, zostało zakłócone. Hit kinowy stał się powodem wybuchu ogólnoświatowej paniki przed tymi ciekawymi rybami. Szacuje się że w ciągu 10 lat rekiny atakują ze skutkiem śmiertelnym około 6 osób na Ziemi. Zdecydowanie większa jest skala, na jaką zabija się te osobniki.

Stop zupie z płetwy rekina!

Większość zabijana jest na potrzeby zupy z płetwy rekina, popularnej w Chinach. Zwierzęta traktowane są w bestialski sposób.

"Głowomłot zostaje wciągnięty na pokład rybackiej łodzi 800 km od wybrzeży Indonezji. Jego mięso jest niewiele warte, ale za kilogram płetw można dostać 200 dolarów. Rybacy chwytają rekina, obcinają mu płetwy i wyrzucają zwierzę, wciąż żywe, z powrotem do morza, by zatonęło. Według niektórych szacunków 100 mln rekinów różnych gatunków może być zabijanych co roku głównie po to, by zaspokoić chiński popyt na zupę z płetwy rekina. W przeszłości większość płetw trafiała do południowych Chin, gdzie ta zupa jest popularnym daniem weselnym" - czytamy w artykule National Geographic.

Strefa oceaniczna łódzkiego Orientarium, w której mieszkają rekiny, to ogromne przedsięwzięcie. Dużą część Orientarium stanowi system utrzymania zbiorników oceanicznych i słodkowodnych. W jego podziemiach kryją się skomplikowane systemy filtracyjne.

– Wyjątkową przestrzeń stanowią podziemia obiektu, gdzie znajdują się skomplikowane systemy filtracyjne 14 zbiorników wodnych. Mamy tutaj między innymi zamknięty cykl filtracji mechanicznej zbiorników oceanicznych, zbiornik wyrównawczy basenu rekina czy maszyny do dezynfekcji wody za pomocą lamp UV. Piętro wyżej znajdują się natomiast filtry biologiczne – zdradza Arkadiusz Jaksa, prezes zoo.

Całe podziemia Orientarium wypełnione są potężnymi maszynami.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama