Myśląc o Łodzi chciałoby się od razu opisać wizytówki naszego miasta: Manufakturę, ulicę Piotrkowską, Księży Młyn, Plac Wolności – wszystko to, do czego blisko nam w centrum. Jednak, gdzie można się udać, kiedy centrum jest już dla nas passe?
Choć do niedawna nasze miasto nie wszystkim kojarzyło się z zielenią i spokojem, obecna Łódź mogłaby zaskoczyć niejednego turystę. Weekend to czas odpoczynku, relaksu i spokoju – na szczęście w Łodzi znajduje się około 40 parków, w których można odetchnąć świeżym powietrzem i oczyścić myśli. Wiele łódzkich parków, oprócz idealnego do spaceru terenu, zapewnia rozrywkę także dzieciom, dzięki np. placom zabaw. Szczególną popularnością cieszą się: Park im. Marsz. J. Piłsudskiego, Park ks. J. Poniatowskiego, Park Ocalałych, Park im. A. Mickiewicza. Łódzkie parki chętnie goszczą także spacerowiczów z pupilami, park przy ulicy Żubardzkiej wyposażony jest w specjalny wybieg treningowy dla psów.
Kolejna propozycja na aktywny weekend to Las Łagiewnicki. To największy teren zielony w naszym mieście i jeden z największych kompleksów leśnych znajdujących się w granicach miasta w Europie. Jest to miejsce, które zapewnia duży wybór atrakcji dla turystów w każdym wieku: spokojny spacer, wycieczka rowerowa, rodzinny wyjazd na kąpielisko i plac zabaw, leśna wyprawa z psem czy pierwsza randka – każdy odnajdzie swoją ścieżkę w Lesie Łagiewnickim.
Te dzieła ściennego malarstwa również stały się wizytówką Łodzi. Murale znajdują się nie tylko w ścisłym centrum, tuż przy oczach większości turystów, a sprytnie kryją się między mniej znanymi budynkami. Które murale warto odwiedzić? Mural „Primavera” przy ul. Uniwersyteckiej 12, mural „Erasmus” przy ul. Lumumby 12, mural „Święty Wojownik” przy ul. Wyszyńskiego 80, mural „Ćma” przy ul. Kilińskiego 26. Polecamy zaplanować całodniową wycieczkę trasą łódzkich murali, z przerwami na spróbowanie pysznej, regionalnej kuchni.
Następne miejsce na łódzkiej mapie, które zapewni całej rodzinie aktywny wypoczynek. Aquapark „Fala” mieści się przy al. Unii Lubelskiej 4, tuż obok parku im. Marsz. J. Piłsudskiego. Jest to jeden z największych Aquaparków w Polsce, znajdują się tam m.in. baseny i wanny solankowe, zjeżdżalnie, sauny, jacuzzi oraz atrakcje dla dzieci.
- Stacja Radegast i Cmentarz Żydowski
Dla wielu turystów weekend to czas zwiedzania. Na szczęście naszemu miastu nie brakuje historii, a tym samym zabytków i miejsc, które można zwiedzić. Stacja Radegast i Cmentarz Żydowski to punkty na mapie, które przypominają o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i pozwalają zagłębić się w historię wojny, od łódzkiej strony. Stacja Radegast znajduje się przy al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12, a tuż obok mieści się cmentarz Żydowski, między ulicami: Bracką, Inflancką, Zagajnikową i Zmienną.
Klub Wytwórnia to niesamowite miejsce na łódzkiej mapie – pełne imprez, festiwali, koncertów i wydarzeń kulturalnych! Klub Wytwórnia wielokrotnie gościł gwiazdy największego formatu, ale nie brakuje tam także miejsca dla nieco mniejszych artystów. Budynek, w którym mieści się klub był niegdyś Wytwórnią Filmów Fabularnych, dziś dawne cztery hale są doskonałą przestrzenią do zabawy i organizowania eventów. Klub Wytwórnia mieści się przy ul. Łąkowej 29.
Miejsce zwane „Monopolis” dla wielu wytrwanych, łódzkich turystów może zabrzmieć obco. Obiekt powstał niedawno, w wyniku rewitalizacji dawnych zakładów Monopolu Wódczanego, które obecnie pełnią rolę łódzkiego centrum biurowo-rozrywkowo-kulturalnego. Monopolis zachwyca ekskluzywnymi restauracjami, kawiarniami i piękną przestrzenią, która zachowała elementy dawnej fabryki w połączeniu z najnowocześniejszym designem. Monopolis zostało uznane „Budową Roku 2020”, zwyciężając w konkursie zorganizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. To piękne miejsce mieści się przy ul. Kopcińskiego 60/62
Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi, znajdujący się przy ul. Konstantynowskiej w Łodzi, został założony w 1938 na Polesiu. W 2013 łódzkie ZOO prezentowało 2245 zwierząt z 677 gatunków, będąc tym samym jednym z największych i najpopularniejszych takich miejsc w Polsce. Ogród jako jedyny w Polsce prezentuje zagrożone wyginięciem lwy azjatyckie i ariranie amazońskie. Już niebawem na terenie ZOO otwarte zostanie wyjątkowe na skalę kraju Orientarium, które ma przyciągnąć do Łodzi gości z całej Polski.
Jak zawsze mamy też propozycję dla tych, którzy w wolnym czasie wolą imprezę! W centrum Łodzi mieści się wiele klubów – zarówno dla młodzieży jak i dla studentów. Co jednak z rejonami poza centrum? Czy impreza się uda? Oczywiście! Przy ul. Stefanowskiego 17 mieści się klub Broadway, w którym na pewno nie zabraknie bawiących się studentów! Kolejnym takim miejscem, z dala od centrum, jest klub Futurysta, przy al. Politechniki 7. Nie zapominamy także o poularnym Medyku, który dla odmiany mieści się w okolicy Uniwersytetu Łódzkiego, przy ul. Lumumby 5.
- Ogród botaniczny i Palmiarnia Ogrodu Botanicznego
Ogród botaniczny to jedno z najlepszych miejsc na randkę lub spokojne, rodzinne wyjście. Oczywiście sam ogród najlepiej odwiedzać wiosną i latem, kiedy możemy podziwiać bujną i kolorową roślinność. Jednak jesienny i zimowy spacer po ogrodzie, również mogą być magiczne. Ogród Botaniczny posiada także Palmiarnię – oddaloną o kilka kilometrów. Jeśli nie przepadasz za chłodem, a chcesz spędzić czas wśród roślin, lepszym wyborem będzie Palmiarnia, która zapewnia spędzenie czasu w ciekawy i wyciszający sposób. Ogród Botaniczny znajduje się przy ul. Krzemienieckiej 36/38, a Palmiarnia Ogrodu Botanicznego przy al. Marsz. J. Piłsudskiego 61.
Jak widzicie, Łódź nie tylko nigdy nie śpi, ale też nigdy się nie nudzi! Zawsze znajdzie się miejsce, w którym spędzimy cudowny weekend. A Ty? Gdzie wybierzesz się tym razem?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.