Reklama

Nie żyje Maciej Prus. Reżyser był związany z Teatrem Jaracza i Teatrem Nowym w Łodzi

Opublikowano:
Autor:

Nie żyje Maciej Prus. Reżyser był związany z Teatrem Jaracza i Teatrem Nowym w Łodzi - Zdjęcie główne

Nie żyje Maciej Prus. Reżyser był związany z Teatrem Jaracza i Teatrem Nowym w Łodzi

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach Aktor, reżyser teatralny, operowy, dyrektor związany z wieloma teatrami, także tymi w Łodzi. Odszedł od nas Maciej Prus.

Na świat przyszedł 9 listopada 1937 roku, na zachodzie Ukrainy, w Samborze. Był absolwentem Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST, którą ukończył w 1961 r oraz Wydziału Reżyserii warszawskiej PWST, ukończoną w 1968 r. Od początku kariery działał w teatrach krakowskich, następnie przeniósł się do Koszalina. Na przełomie lat 1977/1978 kierował wydziałem artystycznym i reżyserią w Teatrze Muzycznym w Słupsku. Reżyserował sztuki teatralne w warszawskim Teatrze Ateneum oraz kaliskim Teatrze im. Bogusławskiego.

Na początku lat 80. był kierownikiem artystycznym w gdańskim Teatrze Wybrzeże. Jego sztukę można było oglądać także we Wrocławiu, Poznaniu i Bydgoszczy.

- W drugiej połowie lat 80. reżyser był związany przede wszystkim z Teatrem Studio im. S.I. Witkiewicza w Warszawie i łódzkim Teatrem im. Stefana Jaracza. W latach 1990-93 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Dramatycznego w Warszawie.

- podało w oświadczeniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 2003 do 2004 roku reżyserował w Teatrze Nowym w Łodzi. Pod jego opieką, odbyła się tam premiera Hamleta, w reżyserii Kazimierza Dejmka.

- Maciej Prus miał na swoim koncie wiele inscenizacji operowych, m.in.: "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki, "Don Giovanniego" Wolfganga Amadeusza Mozarta, "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego, "Fidelia" Ludviga van Beethovena, "Eugeniusza Oniegina" Piotra Czajkowskiego

Artysta odszedł od nas w wieku 85 lat.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy