Historia łódzkiej kanalizacji jest bardzo ciekawa. Dawniej ścieki z fabryk i domów trafiały do kanałów, zbudowanych wzdłuż ulic i dawnych rzeczek.
Niestety nie dbano o nie należycie, dlatego się zamulały. Trafiały do nich nie tylko ścieki, ale i śmieci.
Fekalia wylewały się na łódzkie ulice
Z uwagi na zbyt małą przepustowość podczas burz fekalia zmieszane z wodami opadowymi wylewały się z kanałów na ulice i podwórka kamienic. Tworzyły się przez to cuchnące rozlewiska.Miejskie kolektory pobudowano dopiero w 1925 roku, kierując ścieki do oczyszczalni.
Podczas budowy kanalizacji poprzecinano stare kanały. Ich fragmenty odkrywane są podczas prac rewitalizacyjnych.
Robotnicy już w pięciu lokalizacjach natrafiali na kanał Cieku od Piotrkowskiej.
Po raz pierwszy odnaleziono kanał tej rzeczki podczas budowy Manufaktury, kolejny przy okazji remontu kamienicy przy Legionów 37a (przebiegał on pod podwórkiem i jedną z oficyn kamienicy).
W czasie prac na skrzyżowaniu ulic Legionów z Gdańską znaleziono z kolei pozostałości drewnianego mostku nad Ciekiem od Piotrkowskiej.
Elementy kanału znaleziono także przy remoncie Mielczarskiego.
Teraz archeolodzy wkroczyli na teren, na którym budowany jest skwer przy ulicy Ogrodowej 28.
- Ceglany kanał zachował się w dość dobrym stanie technicznym. Użyte do jego budowy cegły sygnowane są literami „I P” co oznacza, że kanał wzniesiono na zlecenie właścicieli fabryki Poznańskiego i najpewniej powstał w tym samym czasie, co famuły przy Ogrodowej 28. Ze starych map ZWiK wiadomo, że zabytkowy kanał przebiega pod famułami, jak i przecina ich podwórko
- informuje Miłosz Wika, rzecznik prasowy ZWiK Łódź.
Kanał Cieku od Piotrkowskiej to niejedyny kanał, na który natrafili robotnicy przy okazji inwestycji realizowanych w mieście. Pod Kilińskiego natrafiono na stary kanał Jasienia. Kanał rzeczki Łodzia odnaleziono przy ulicy Pomorskiej. Podczas remontu Rzgowskiej odsłonięty został z kolei kanał Dąbrówki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.