1 i 2 kwietnia o 19:15 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi obejrzeć będzie można „Odlot” Zenona Fajfera w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru Współczesnego w Szczecinie. Tym spektaklem Anna Augustynowicz symbolicznie żegna się ze stanowiskiem dyrektorki szczecińskiego Współczesnego, które zajmowała przez 30 lat.
Pasażerki i pasażerowie Sławnych Linii Lotniczych Dawne Bohatery wznoszą się w niebo. Tytułowy „Odlot” nie jest jednak tylko relacją z podniebnej podróży, ale przede wszystkim opowieścią o narodowym stanie ducha – po katastrofie smoleńskiej i zbiorowych koszmarach z ostatnich lat.
Zenon Fajfer podkreślał: „Zrozumieliśmy się w lot z Anną Augustynowicz. Myślę, że ona bardzo głęboko weszła w tkankę słów, w to, co pomiędzy słowami, w niezapisane przestrzenie, w to, co pomiędzy stronicami. Ona poczuła ten teatr książki, moją autorską inscenizację, może też dlatego zobaczyła tam przestrzeń dla siebie”.
4 kwietnia o 19:00 na Dużej Scenie łódzkiego Powszechnego obejrzeć będzie można „Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego – spektakl krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa (koprodukcja z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim / Solidarity of Arts, STUDIO teatrgaleria i Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach).
Poeta Ka po kilkunastu latach pobytu na Zachodzie wraca do rodzinnego miasteczka Kars. Oficjalnym powodem przyjazdu jest pogrzeb matki. Nieoficjalnie prowadzi śledztwo dziennikarskie dotyczące rzekomych samobójstw młodych kobiet. Tuż po jego przybyciu rozpętuje się śnieżyca, która odcina Kars od reszty świata. Nadchodzi rewolucja. Miasteczko staje się miniaturą państwa, obnażając jego wewnętrzne problemy, mechanizmy i napięcia, a Ka zostaje wciągnięty w sieć intryg snutych przez walczących o władzę: wojskowych, nacjonalistów, fanatyków religijnych i terrorystów. Ścierające się siły mają wsparcie lokalnych mediów, które poprzez fake newsy kreują nowy obraz świata. W tle rozbrzmiewa spór o prawa kobiet.
„W naszym spektaklu nie mówimy tylko o fanatyzmie islamskim, ale też o pułapce fanatyzmu, który jest kontrislamski – czyli o tych, którzy są po drugiej stronie. Fanatyzm zawsze rodzi fanatyzm, tak jak przemoc zawsze rodzi przemoc” – podkreśla Bartosz Szydłowski.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie: https://powszechny.pl/pl/festiwal/
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.