Skąd pomysł na taką inicjatywę? Firma Barry Callebaut, wiodący, globalny producent wyrobów czekoladowych i kakaowych podjęła współpracę z Fundacją Urban Forms, która specjalizuje się w rozpowszechnianiu sztuki miejskiej, między innymi tworzeniu licznych instalacji artystycznych oraz murali, jest też inicjatorem większości dzieł, które możemy oglądać w Łodzi. Firma prowadzi działania mające wspierać plantatorów kakaowca, tworzy warunki do edukacji dzieci, proponuje ekologiczne rozwiązania dla tamtejszych rolników. Łódzki mural, który powstaje na ścianie kamienicy na ulicy Jaracza ma przypominać, jak ważne są etyczne działania firm i jakie korzyści mogą przynosić wszystkim ludziom w łańcuchu produkcji czekolady i kakao.
Wielokulturowa Łódź. Powstaje kolejny mural: "Przenosi nas do egzotycznej Afryki"
Patrząc globalnie, w dużej mierze wspieramy region afrykański. Chcemy, by stawał się coraz bardziej zielony, żeby farmerzy, z którymi współpracujemy mieli jak najlepszy dostęp do wiedzy oraz środków, którymi możemy ich wesprzeć. Do 2025 roku planujemy wsparcie blisko 500 tysięcy farmerów z różnych krajów afrykańskich, którzy dostarczają nam cenny surowiec, jakim jest kakao – mówi SSC Head Maciej Kulbat z Barry Callebaut - Zastanawialiśmy się, jak możemy uatrakcyjnić łódzką tkankę miejską, a że Łódź słynie z murali postanowiliśmy właśnie w ten sposób podzielić się naszą pasją do kakao i czekolady. Zależy nam na ochronie środowiska, zrównoważonym rozwoju, a poprzez mural chcemy pokazać, jak ważne są to tematy. Zależy nam też na promocji łódzkich artystów, stąd cieszymy się, że mural wykonuje pani Paulina. Mam nadzieję że praca, która powstanie spodoba się łodzianom – dodaje.
Autorką muralu jest łodzianka, Paulina Kwietniewska. Tworzy go razem z mężem, Konradem oraz studentkami ASP w Łodzi, Ewą Dmowską, Aleksandrą Konieczną i Klaudią Rutkowską. Dzieło powstaje na ulicy Jaracza 58.
Bardzo się ucieszyłam z propozycji tworzenia muralu, bo myślę, że dzięki naszej pracy Łódź będzie jeszcze bardziej wielokulturowa, a jednocześnie dla nas to duże pole do popisu – mówi Paulina Kwietniewska – Tematyka muralu jest wdzięczna, będzie na nim sporo koloru i ruchu. Postanowiłam stworzyć scenę z lasu równikowego, z uprawy kakao, ująć w niej także postacie.
Jedną z postaci uwiecznionych na muralu będzie pozująca artystce, pochodząca z Nigerii Ike.
Mural został zamówiony przez firmę, ale jest projektem artystycznym, co mnie bardzo cieszy, zważywszy na zalewającą nas falę murali reklamowych – mówi Teresa Latuszewska – Syrda, prezes Fundacji Urban Form – Przenosi nas do egzotycznej Afryki. Głównym tematem pracy jest czekolada, a raczej miejsce, w którym bierze swój początek.
W galerii zamieszczamy zapowiedź tego, co już we wrześniu będziemy mogli zobaczyć na ścianie kamienicy przy Jaracza. Zobaczcie, jak powstaje łódzko-afrykański mural.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.