Już dziś rozpoczyna się święto kina z ponad 135 filmami, a także kilkanaście wyjątkowych dyskusji, spotkania m.in. z Christianem Friedelem i Tarnem Willersem, twórcami „Strefy interesów” oraz z aktorką Sandrą Drzymalską. Na uczestniczki i uczestników czekają bezpłatne dyskusje pod hasłami „Sieć”, „Prime Time”, „Wrażliwość” z cenionymi twórcami i krytykami filmowymi, a także wydarzenia projektu Akcja Edukacja, na które wstęp jest bezpłatny.
Oscarowi twórcy w Łodzi
Festiwal Kamera Akcja to nie tylko godziny spędzone w salach kinowych. Projekt Akcja Edukacja to przede wszystkim przestrzeń do wspólnych dyskusji i rozmów. – To właśnie clue naszego wydarzenia. Dlatego też nie zapominamy o spotkaniach z samymi twórcami, z którymi będzie można skonfrontować swoje przemyślenia na temat ich produkcji – zachęca Malwina Czajka, dyrektorka FKA.
W tym roku festiwalowicze będą mieli okazję spotkać się z Christianem Friedelem, aktorem znanym z nagrodzonej Oscarami „Strefy interesów”. W piątek, 25 października odbędzie się specjalny pokaz filmu oraz aktorski masterclass, po którym nasz specjalny gość przybliży kulisy pracy z Jonathanem Glazerem oraz Michaelem Haneke, z którym spotkał się na planie „Białej wstążki”. Friedel jest również liderem zespołu Woods of Birnam, który łączy aranżacje nowoczesny indie i art pop z elementami nawiązującymi do sztuki filmowej, malarstwa i teatru. Pierwszy koncert grupy w Polsce odbędzie się w ramach Festiwalu Soundedit już w sobotę, 26 października o godz. 22:30.
Podczas festiwalu nie zabraknie okazji do zajrzenia za kulisy głośnych produkcji filmowych. W programie projektu Akcja Edukacja festiwalowicze będą mogli wziąć udział w rozmowie po pokazie filmu „Red Path” Lofti Achoura o niestandardowym sposobie pracy na planie i zaangażowaniu lokalnej społeczności w powstanie produkcji. W case study (26 października, godz. 18:25) wezmą udział producentki ze studia Shipsboy – Moniką Łuczyk oraz absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego i Szkoły Filmowej Krystyna Kantor.
Na szczególną uwagę zasługuje inspirująca rozmowa na temat wideoseistyki, opartą na książce „Użyczenie umysłu. Jak widz podąża za bohaterem w eseju filmowym”, której gośćmi będą autor książki Jan Bąk, Zuza Banasińska oraz Kuba Mikurda – twórcy, których prace łączą film z refleksją intelektualną. Dla festiwalowiczów będzie to okazja do obejrzenia produkcji z archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych oraz nagrodzonego w Berlinie „Grandmamauntsistercat” Zuzy Banasińskiej.
Uczestników zainteresuje z pewnością również warsztaty z Katarzyną Szczerbą, znakomitą realizatorką dźwięku, znaną z pracy przy takich filmach, jak „Tyle co nic”, „Lombard”, „Wszystkie nieprzespane noce” czy serialach „The Office PL” oraz „Rojst” (26 października o godz. 10:00, w Kinie Szkoły Filmowej).
Dyskusje o przyszłości branży filmowej
Punktem kulminacyjnym każdej edycji Festiwalu Kamera Akcja są dyskusje o najważniejszych tematach branżowych. Nie inaczej będzie w tym roku: hasłami przewodnimi rozmów będą: „Prime Time”, „Sieć” i „Wrażliwość”.
W pierwszej z nich „Prime Time” (25 października, godz. 15:00) udział wezmą producenci: Łukasz Dzięcioł („Kruk”, „Klangor”, „Idź przodem, bracie”), Dorota Kośmicka („Rodzinka.pl”, „Niania”, „Emigracja XD”), Monika Galliot-Salińska („Pierwsza miłość”, „Uroczysko”), Joanna Wiernik („Down the Road”, „Nieobliczalna”, „Wyrwa”) oraz scenarzysta Sławomir Łonisk („Brokat”, „Blondynka”). Rozmowa dotyczyć będzie przemian na rynku serialowym w Polsce, wyzwań związanych z produkcją i współczesną konsumpcją różnorodnych formatów telewizyjnych, ale nagradzanych tytułów HBO czy Netflixa.
Tematem dyskusji „Sieć” (26 października, godz. 15:00) będzie kondycja festiwali filmowych oraz ich przyszłość. Wspólnie zastanowimy się, czy festiwale są wciąż miejscem uważności na sztukę filmową, platformą promocji celebrytów, a być może narzędziem biznesowym, umożliwiającym nawiązywanie współpracy z dystrybutorami lub agentami sprzedaży. Na festiwalowej scenie zasiądą: Miłosz Stelmach (krytyk, redaktor naczelny „Ekranów”), Joanna Szymańska (producentka „Red Path”, „Drzewa milczą”, „Hiacynt”) oraz Joanna Łapińska (dyrektorka artystyczna FPFF w Gdyni).
Temat ostatniej dyskusji pod hasłem „Wrażliwość” będą zmiany, jakie zaszły w świecie filmowym pod wpływem cancel culture i ruchów emancypacyjnych. Jak oceniać dzieła genialnych twórców, których osobiste grzechy budzą kontrowersje? Czy „sensitivity reading” i nowe spojrzenie na klasyki kina to wyraz sprawiedliwości, czy przesadnej poprawności politycznej? Nad tym wszystkim zastanowią się Maja Głogowska (krytyczka, wydawczyni „W poszukiwaniu dobrego filmu” TVP2), Mateusz Witkowski (dziennikarz, współtwórca audycji Podcastex) i Klara Cykorz (krytyczka filmowa pisząca m.in. dla „Dwutygodnika”, „Krytyki Politycznej”, laureatka Nagrody im. Krzysztofa Mętraka).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.