reklama
reklama

Słynne retkińskie rzeźby. Gdzie stoją, co symbolizują? Czy znacie je wszystkie? [GALERIA]

Opublikowano:
Autor:

Słynne retkińskie rzeźby. Gdzie stoją, co symbolizują? Czy znacie je wszystkie? [GALERIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Łódź po godzinachKażdy mieszkaniec Karolewa i Retkini je zna, a na tych, którzy są w tych okolicach pierwszy raz, robią spore wrażenie. Mowa o pomnikach, które w tej części Łodzi występują z dużą częstotliwością i stały się symbolami miasta.
reklama

Inspiracją było gniazdo bocianów

Jedną z najbardziej znanych rzeźb są "Bociany", które stoją u zbiegu al. Wyszyńskiego i ul. Waltera-Jankego. Autorem jest Michał Gałkiewicz. Pomnik powstał w latach 70. XX wieku jako punkt orientacyjny dla mieszkańców nowo budowanego wtedy osiedla. Inspiracją było gniazdo bocianów, które rzeźbiarz widział podczas wakacji w Mikoszewie. "Bociany" przez lata były jednym ze znaków rozpoznawczych Łodzi, ich wizerunek wielokrotnie pojawiał się m.in. na pocztówkach i w filmach promujących miasto.

"Globus" czy "Kula"?

Niedaleko, bo na skrzyżowaniu ul. Waltera-Jankego i Maratońskiej, stoi z kolei "Morela". Oficjalną nazwę mało kto zna, bo zwykle rzeźba jest nazywana "Globusem" albo "Kulą". Pomnik w 1975 roku stworzył Ryszard Popow. Jego niecodzienny kształt wynika z tego, że został zbudowany z metalowych odpadów poprodukcyjnych z fabryki Uniprot.

reklama

Drugie dzieło autora "Bocianów"

Kiedy pojedziemy al. Wyszyńskiego w głąb Retkini, natkniemy się na kolejny symbol tej części miasta. To rzeźba "Macierzyństwo", na którą okoliczni mieszkańcy mówią "Barpapapa" (w nawiązaniu do bohatera kreskówki). Zaprojektował ją Michał Gałkiewicz, autor "Bocianów". Stanęła na osiedlu również w drugiej połowie lat 70. XX wieku.

Efekt udziału w konkursie

Z tego samego okresu pochodzą wysokie na 8 metrów "Czółenka", usytuowane przed wejściem do obecnie remontowanego dworca Kaliskiego. Powstały z inicjatywy Andrzeja Jocza, który wziął udział w konkursie na rzeźbę planowaną do "ozdobienia" nowo powstałej al. Włókniarzy. Wtedy "Czółenka" stanęły w parku Poniatowskiego. W obecnym miejscu znajdują się od 1997 roku. Przedstawiają wariację na temat czółenka tkackiego.

reklama

Na pamiątkę pierwszej linii tramwajowej

U zbiegu al. Wyszyńskiego i Retkińskiej spotkamy "Ośkę", czyli pomnik upamiętniający pierwszą linię tramwajową na Retkini. "Ośka" została ufundowana przez Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi we współpracy m.in. z MPK Łódź. Ma przypominać o "fregacie", czyli linii tramwajowej nr 19, która została otwarta w kwietniu 1955 roku.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama