reklama
reklama

Takiej historii łódzkiego teatru nie poznacie nigdzie indziej. „Melpomene przy mikrofonie” o Teatrze Wielkim

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: mat. pras.

Takiej historii łódzkiego teatru nie poznacie nigdzie indziej. „Melpomene przy mikrofonie” o Teatrze Wielkim - Zdjęcie główne

Seria podcastów pt. „Melpomene przy mikrofonie” powstała z okazji 70-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi. | foto mat. pras.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinachWszyscy wielbiciele teatru, opery, baletu i operetki, a także historii kultury Łodzi mogą teraz dowiedzieć się więcej z nowoczesnej formy – podcastu, który przygotował Teatr Wielki w Łodzi.
reklama

Z okazji 70-lecia łódzkiego teatru powstał cykl filmów i audycji, opatrzony znamiennym tytułem „Melpomene przy mikrofonie”, gdzie nestorzy opowiadają o swoich karierach i początkach działalności sceny operowej w Łodzi.

Historia Teatru Wielkiego opowiadana podcastem

Teatr Wielki w Łodzi jest drugim pod względem wielkości w Polsce. Powstał w 1954 r. pod nazwą Opera Łódzka (nazwa ta funkcjonowała do 1966 r.).

Seria podcastów pt. „Melpomene przy mikrofonie” powstała z okazji 70-lecia instytucji, która przypadła w ubiegłym roku; opowiada słuchaczom okres formowania się teatru, kulisy ważnych wydarzeń, a także sukcesy i wyzwania osób, które tworzyły markę i rangę teatru.

reklama

„Melpomene przy mikrofonie” z okazji 70-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi

Podcast współtworzą artyści Teatru Wielkiego w Łodzi – występują tam tancerka i choreografka Janina Niesobska, legendarna sopraniska Halina Romanowska, tenor Tadeusz Kopacki, baryton Jerzy Jadczak, wybitny dyrygent oraz dyrektor instytucji Tadeusz Kozłowski. Dodatkowo, o budowie obecnej siedziby i sprawach technicznych opowiada inżynier Jerzy Gumiński

reklama

To jednak nie tylko opowieść o teatrze; w rozmowach znajdziemy wiele anegdot, jak tę Haliny Romanowskiej, która opowiada, że do Teatru Wielkiego w Łodzi trafiła... przypadkowo.

– Przyjechałam odwiedzić moją przyjaciółkę po maturze, wówczas mieszkałam jeszcze z rodzicami w Szczecinku. Ona mieszkała okno w okno z akademią muzyczną. Wtedy usłyszałam, jak któraś ze studentek ćwiczy skalę i w żaden sposób nie mogła wyśpiewać gór. Stanęłam w oknie, jak „przykorbiłam” te góry, to pani profesor podeszła do okna i zapytała, kto tak śpiewa. Kiedy usłyszała, że ja, przez okno powiedziała: proszę do mnie. I tak rozpoczęłam naukę śpiewu u prof. Olgi Olginy Mackiewicz. (...) Karierę w operze zaczęłam od skoku na głęboką wodę, czyli roli Halki w operze Moniuszki

reklama

– opowiada.

Podcast prowadzą Anna Świderska i Adam Olaf Gibowski. Cykl „Melpomene przy mikrofonie” powstał przy wsparciu Krajowego Planu Odbudowy.

Audycje dostępne są na następujących serwisach streamingowych: 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najciekawsze wiadomości z Łodzi i aglomeracji łódzkiej w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Łodzi Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama