reklama
reklama

Sceniczna niemoralna propozycja Teatru Jaracza w Łodzi. „Zamiana” Paula Claudela w reż. Marka Pasiecznego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Sceniczna niemoralna propozycja Teatru Jaracza w Łodzi. „Zamiana” Paula Claudela w reż. Marka Pasiecznego - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
12
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźSztuka Paula Claudela, jednego z czołowych francuskich symbolistów, wkrótce zyska nowe życie – a to za sprawą premiery w najnowszym tłumaczeniu Joanny Goreckiej-Kality i reżyserii Marka Pasiecznego, która odbędzie się 18 stycznia 2025 roku w Teatrze Jaracza w Łodzi.
reklama

Paul Claudel francuskim symbolistą pełnym sprzeczności, przez lata w Polsce „zapomnianym” 

Claudel nie należał do grona najczęściej adaptowanych autorów w Polsce, zwłaszcza przed zmianą ustrojową w 1989 roku. Jak pisała Alicja Paszkowska, był autorem zakazanym, przez co na lata zapomnianym.

W latach 80., a w szczególności po 1989 roku, wraz z osłabieniem, a potem zniesieniem cenzury, do teatrów wrócili autorzy zakazani. Jednym z nich był Paul Claudel, którego sztuki nie mogły być wcześniej wystawiane ze względu na wyraźne inspiracje religijne. Już w pierwszym sezonie 1989/1990 na deskach teatru Starego w Krakowie zaprezentowano Zamianę (L’Échange) w przekładzie Jarosława Iwaszkiewicza.

reklama

(Alicja Paszkowska, Kilka uwag o recepcji współczesnego dramatu francuskiego w Polsce po 1989 roku, w: Między Oryginałem a Przekładem, Kraków 2013, s. 81).

Zaczynając od samego tytułu, francuski oryginał L'Échange oznacza jednocześnie „zamianę” i „wymianę” – wokół tych pojęć i ich urzeczywistnień skupił się autor, opierając oś fabularną na niemoralnej propozycji zamiany kobiety za kobietę czy też wymiany kobiety za „garść dolarów”. 

reklama

„Zamiana” Claudela w reż. Marka Pasiecznego na deskach Teatru Jaracza w Łodzi

Zamiana to dramat miłości i zdrady, przedstawiając dwie pary z zupełnie różnym podejściem do małżeństwa. Nie jest to jednak tak jednowymiarowa sztuka, jak mogłoby się wydawać; znajdziemy tam zarówno klisze rodem z wodewilowego romansu, takie jak trójkąt (czy raczej – czworokąt) miłosny, zdradę, zazdrość, morderstwo, a także mnóstwo innych znaczeń: poszukiwanie własnej tożsamości, refleksję nad wartościami duchowymi, materialnymi czy estetycznymi.   

Premierę „Zamiany” Claudela w tłumaczeniu Joanny Goreckiej-Kality i reżysera Marka Pasiecznego zaplanowano na 18 stycznia, na godzinę 19:00. Spektakl odbędzie się na Scenie Kameralnej Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. 

reklama

– Claudel sam mówi, że to jest kwartet reprezentujący duszę człowieka. Ludwik jest młodzieńcem na wzór Rimbauda, Marta jest prostą wieśniaczką, ale też symbolizuje ewangeliczną Martę i Marię jednocześnie, ale też czystość sumienia, jakiejś prawdy. Lechy jest aktorką, można powiedzieć – symbolem seksu, pożądania, ale też estetyki i magii teatru. Tomasz z kolei reprezentuje postawę pragmatyczną faceta, który wie, po co żyje. Sam w tekście mówi, że „jestem pobożny, ale jeśli czegoś chcę, to nawet piekło mnie nie powstrzyma”. To jest interesujące, że Claudela w Polsce się nie gra, a jest bardzo aktualny we Francji

– mówi reżyser Marek Pasieczny.

Zwraca również uwagę na to, że obsada teatralna jest bardzo wiarygodna – tak, jak w sztuce młode małżeństwo, tak i aktorzy, dopiero wkraczający na sceny teatru zawodowego – studenci V roku Szkoły Filmowej w Łodzi – debiutująca Szantal Strzelińska, odtwórczyni roli Marty i Konrad Krupiński w roli Ludwika oraz doświadczeni w zawodzie odtwórcy ról Lechy i Tomasza – Ewa Audykowska-Wiśniewska i Dariusz Bereski.

reklama

– Już czwarty raz „robię” Claudela jako jedyny w Polsce. Tęsknię za taką literaturą, można powiedzieć, porządną. Claudel kiedyś powiedział, że tylko w świecie wartości może zaistnieć dramat. Ta sztuka takie wartości przedstawia

– zachęca. 

Scenografię spektaklu zaprojektowała Julia Partyka, jej asystentem jest Maciej Lewik. Muzykę skomponował Robert Łuczak, a za reżyserię światła odpowiada Jędrzej Skajster.
Autorem projekcji do spektaklu jest Mikołaj Pływacz. Suflerką i inspicjentką Marta Baraszkiewicz. Asystentką reżysera jest Ewa Audykowska-Wiśniewska.

Bilety na Zamianę zdobyć możecie w kasie i na stronie internetowej teatru.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najciekawsze wiadomości z Łodzi i aglomeracji łódzkiej w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Łodzi Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama