reklama

W październiku filmowe niebo zapłonie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

W październiku filmowe niebo zapłonie - Zdjęcie główne

13. Festiwal Kamera Akcja | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinachPełny program godzinowy stacjonarnej edycji Festiwalu Kamera Akcja to 72 pokazy kinowe, 40 filmów pełnometrażowych, aż 20 przedpremier. Wśród 20 wydarzeń w ramach Festiwalu Kamera Akcja i projektu Akcja Edukacja będzie można uczestniczyć w warsztatach, case study, dyskusjach, w których weźmie udział 60 gości, a wśród nich laureatka Złotych Lwów Agnieszka Smoczyńska, zdobywczyni Oscara Ewa Puszczyńska, scenarzysta i krytyk filmowy Michał Oleszczyk czy ex-youtuber Martin Stankiewicz. Jedyny festiwal filmów fabularnych w Łodzi zaprasza do Szkoły Filmowej w Łodzi i do Muzeum Kinematografii od 13 do 16 października 2022 roku.

Pierwszy raz w programie znalazła się rekordowa liczba przedpremierowych pokazów, w tym nagrodzone Złotą Palmą w Cannes „Blisko” Lukasa Dhonta, zdobywca Złotego Niedźwiedzia na Berlinale „Alcarràs” Carli Simón, niekwestionowany zwycięzca MFF w Wenecji „Zdarzyło się” w reżyserii Audrey Diwan czy „The Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej, które po premierze w prestiżowej sekcji Un Certain Regard w Cannes zgarnęły Złote Lwy podczas niedawno zakończonego FPFF w Gdyni.  Organizatorzy nie boją się kontrowersyjnego, mocnego, brutalnego kina poruszającego do trzewi i wywołującego skrajne emocje i burzliwe dyskusje. Nie zabraknie również tytułów takich jak docenione w Cannes „Rodeo” Loli Quivoron czy „Pięć diabłów” Léi Mysius, wyjątkowy przegląd kina duńskiego, pokaz filmu „Kubrick o Kubricku” w ramach sekcji ukazującej kulisy branży.

Tegoroczne hasło Festiwalu Kamera Akcja to RAZEM FILMOWI. To wezwanie, ale i postulat, który towarzyszy Festiwalowi Kamera Akcja od trzynastu lat. Film to twór zespołowy, zarówno w kontekście produkcji, jak i w kontekście odbioru, wspólnego doświadczenia. Łączenie ekspertów różnych profesji branży filmowej z kinomanami to znak firmowy Festiwalu Kamera Akcja. Panele dyskusyjne prowokują do rozmowy i dostarczają ogromnego zasobu wiedzy.  

W tym roku emocjonująca rozmowa o marketingu filmowym – „Klapki na oczach” z twórcą sukcesu reanimacji marki KUBOTA Wacławem Mikłaszewskim, specjalistą od tłumów na sali kinowej Mateuszem Górą, ekspertką od promocji kina arthousowego Pauliną Jaroszewicz i Katarzyną Czajką-Kominiarczuk – krytyczką filmową śledzącą poczynania branży filmowej od lat.
Z trendforcasterami wśród filmowców, czyli tymi, którzy prognozują, przewidują tematy, gatunki czy formy i kupują to, co spodoba się widowni, spotkamy się w sobotę podczas dyskusji „Trendy w treściach. Jak trafić w gusta widowni”. Wśród ekspertów showrunnerka TVN Warner Bros Discovery Katarzyna Śliwińska-Kłosowicz, Michał Broniszewski szef dystrybucji Galapagos Films, krytyk filmowy Artur Zaborski oraz ex-youtuber z 1,3 mln subskrybentów na koncie – Martin Stankiewicz.

W niedzielę (16.10.) porozmawiamy o tym, dlaczego jakościowa krytyka filmowa jest potrzebna widzom, producentom, dystrybutorom, ale i reżyserom i jak pogłębiona krytyka filmowa ma się do ograniczeń redakcji, potrzeb czytelnika. Czy jest miejsce w dużych mediach na większą refleksję? W dyskusji weźmie udział Ewa Puszczyńska – producentka (Zimna Wojna, Ida, Głupcy), Anna Tatarska – krytyczka filmowa, Mateusz Demski – krytyk filmowy. Festiwal filmowy to czas i miejsce na bycie razem, wspólne przeżywanie, świętowanie kina, tworzenie nowych wspomnień i przede wszystkim dzielenie się swoimi emocjami i wrażeniami kinofiliskimi. Tym żyją kameroakcyjni widzowie: szczerą rozmową, wymianą doświadczeń, dyskusją, razem – na równi.

W ramach projektu Akcja Edukacja kinomani wraz z twórcami będą świętować 15-lecie Łódzkiego Funduszu Filmowego. Jubileusz będzie okazją do rozmowy o trzech łódzkich filmach, które podbiły festiwale filmowe na całym świecie. Widzowie spotkają się z Olą Jankowską (reżyserką), Łukaszem Dzięciołem (producentem) i Marcinem Adamczakiem (dystrybutorem) po projekcji filmu Anatomia” (13 października, czwartek), pokazywanego w 2021 roku w prestiżowej sekcji Giornate Degli Autori na MFF w Wenecji (tej samej, w której prezentowane było „Boże ciało” Jana Komasy). O cienkiej granicy między tematem tabu a kontrowersją 14 października (piątek) z kinomanami porozmawiają twórcy filmu „Głupcy”, którego pierwszy pokaz odbył się na MFF w Karlowych Warach. Jarosław Kamiński – montażysta, Luiza Skrzek – kierowniczka produkcji i Aga Woszczyńska – reżyserka, opowiedzą o procesie powstawania filmu „Cicha ziemia”, który miał swoją premierę na MFF w Toronto, czwartym najważniejszym festiwalu filmowym na świecie. W ramach projektu Akcja Edukacja odbędą się także warsztaty z absolwentami Uniwersytetu Łódzkiego – Dianą Dąbrowską (laureatką tegorocznej nagrody PISF) i Marcinem Pieńkowskim (dyrektorem Nowych Horyzontów). Nie zabraknie też rozmów o książkach okołofilmowych „Nakręcone w łodzi” i „Śmierć krytyka”  W siedmiu wydarzeniach projektu Akcja Edukacja oraz trzech projekcjach w ramach 15 lecia Łódzkiego Funduszu Filmowego będzie można wziąć udział zupełnie bezpłatnie. Wydarzenia odbędą się podczas 13 edycji Festiwalu Kamera Akcja w Kinie Szkoły Filmowej w Łodzi na Targowej 61/63 i zainaugurują Kino Szkoły Filmowej w nowym sezonie.

13. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Festiwal odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej. 

Partnerami 13. FKA są: Uniwersytet Łódzki, Szkoła Filmowa w Łodzi, Muzeum Kinematografii, EC1 Łódź-Miasto Kultury, Łódź Film Commission, Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu, Biblioteka Miejska w Łodzi, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny, Instytut Francuski, Ambasada Królestwa Danii, Think Film, Soundmaking, DAFilms, Kinoscope, Spoiler Master - podcast do słuchania po seansie, Pro Sound Studio, FlixClassic, Wydawnictwo Szkoły Filmowej, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Koło Naukowe Filmoznawców UŁ, Karta Absolwenta, Karta Łodzianina, Młodzi w Łodzi, Many Mornings, Print, Forest Print, Coś tam Kolażę, Going, Espresso Patronum, Kipisz, Pop'n'Art, Na GRAMY, Drukarnia Arsa, Boutique Hotel's, meble-itp.pl. 

Patronami medialnymi są: Filmweb, Radio Tok FM, Magazyn KINO, Czasopismo Ekrany, TVP Kultura, Filmawka, portal SFP, Magazyn Filmowy Pismo Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Film&TV Kamera, Bliżej Ekranu, KINOrozmowa. Marcin Radomski, Filmowe Centrum Festiwalowe, naEKRANIE.pl, dlastudenta.pl, Kalejdoskop, TUŁódź, Łódź Kreatywnie, Siła Nauki, Ulica Krótka. 

Spotkania z cyklu Akcja Edukacja są realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2022”. Projekt jest dofinansowany z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy