W stronę emocji i interpretacji. Kamera Akcja ogłasza pierwszych gości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

W stronę emocji i interpretacji. Kamera Akcja ogłasza pierwszych gości - Zdjęcie główne

Kamera Akcja ogłasza pierwszych gości | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach Cenieni w Polsce i za granicą profesjonaliści pojawią się na 13. edycji Festiwalu Kamera Akcja. Jurorką konkursu Authors Spotlight będzie Ewa Puszczyńska, producentka „Idy” i „Zimnej wojny”, Milenia Fiedler, rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi oceni prace młodych krytyków filmowych, a Marcin Pieńkowski, dyrektor Nowych Horyzontów poprowadzi warsztaty z programowania festiwali. Natomiast ci, którzy nie dołączą stacjonarnie, mogą wziąć udział w części online festiwalu – tam spotkania z twórcami kina, ciekawe filmy oraz cykl wydarzeń pod hasłem „Mickiewicz filmowy”.

Indywidualne lekcje kina dla zwycięzców konkursu Krytyk Pisze

Konkurs Krytyk Pisze to nie tylko idealny start dla stawiających pierwsze kroki w krytyce filmowej, dający rozgłos i rozpoznawalność, ale także wyjątkowe nagrody – w tym roku po raz pierwszy indywidualne lekcje kina, czyli pełne wiedzy spotkania z profesjonalistami, którzy osobiście zdradzą tajniki swojej pracy. Zwycięzca wskazany przez Jury Krytyków spotka się z Michałem Oleszczykiem, konsultantem scenariuszowym i autorem podcastu SpoilerMaster, natomiast wyróżniony lub wyróżniona przez Jury Twórców – z Jackiem Hamelą, siedmiokrotnym laureatem Orła w kategorii najlepszy dźwięk (m.in. za „Wołyń” Wojtka Smarzowskiego czy „Wenecję” Jana Jakuba Kolskiego). Laureaci wygrają także współpracę redakcyjną z magazynem „Film&TV Kamera” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł. Zgłoszone teksty oceniać będą cenieni krytycy: Patrycja Mucha, autorka bloga „Filmowe odloty” i współprowadząca podcast „Wtem, piosenka” oraz Rafał Glapiak, autor bloga „Mocne Punkty” i absolwent łódzkiego filmoznawstwa. Milenia Fiedler, rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi, dwukrotna laureatka nagrody za montaż na festiwalu w Gdyni za filmy „Czas zdrady” i „Weiser” zasiądzie natomiast w Jury Twórców. Nabór do konkursu Krytyk Pisze trwa do 12 września.

Ku analitycznym korzeniom

Miejsce spotkań z dziełem filmowym od podszewki, jego poszczególnymi warstwami i znaczeniami – oto Akcja Edukacja. Jak co roku, organizatorzy zapraszają do wieloaspektowego spojrzenia na kino w ramach warsztatów analitycznych. „Wytwórnia znaczeń” pomoże poznać narzędzia wykorzystywane przy badaniu warstw utworu filmowego, a także etapy jego produkcji. Warsztatowicze staną się poszukiwaczami znaczeń nadawanymi przez środki stylistyczne, a to wszystko pod czujnym okiem Diany Dąbrowskiej, trzykrotnie nominowanej do Nagrody PISF w kategorii Krytyka filmowa, prowadzącej Accademię Filmu Włoskiego. Łaknących wiedzy z zakresu organizacji festiwali zaspokoją warsztaty z Marcinem Pieńkowskim, dyrektorem MFF Nowe Horyzonty. Na co zwracać uwagę planując wydarzenie, jak pozyskiwać filmy i przygotować ich festiwalowe premiery, skąd czerpać wiedzę o odbiorcy, wybierając choćby twórców do retrospektyw – te oraz inne aspekty pracy programera wydarzeń filmowych staną się punktem centralnym warsztatów. Jednym z najbardziej wyczekiwanych spotkań będzie rozmowa twórcami filmu „Głupcy”, który dzieli widzów. Ewa Puszczyńska, utytułowana polska producentka filmowa, współpracująca aktualnie z reżyserem światowego formatu – Jonathanem Glazerem, z którym tworzy rozgrywający się w Polsce film o holocauście „The Zone of Interest” opowie o procesie twórczym. Natomiast Tomasz Wasilewski zdradzi, dlaczego po raz kolejny podejmuje tematy tabu. Reżyser opowie także, jak wykreował pełen niedopowiedzeń i metafor obraz. Twórcy staną w ogniu pytań Miłosza Stelmacha, który z pewnością odwoła się do pojawiających się krytycznych recenzji.

Gdyby Mickiewicz żył, byłby filmowcem

W 1822 roku ukazują się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Współcześnie w szkolnej ławce wciąż powtarzamy „Pana Tadeusza”, „Redutę Ordona” czy którąś z części „Dziadów”. W 2022 roku Kamera Akcja przynosi festiwalowiczom i festiwalowiczkom Mickiewicza filmowego. Echa „Ballad i romansów” – wydarzenie online pełne nawiązań, inspiracji, a nawet bezpośrednich adaptacji poezji wieszcza. Uczestnicy znajdą odpowiedź na pytanie, ile z twórczości Mickiewicza pobrzmiewa w dzisiejszym kinie polskim, a także dlaczego autor „Świtezianki” oglądałby dzisiaj Wiedźmina. Mickiewicz filmowy zaprosi na szlaki mitów słowiańskich i mistycznych miejsc mocy, które odkryje podczas pokazów filmowych, spotkań z twórcami kina, a także w podcastach, wideoesejach i webinarach, które ujawnią nieoczywiste motywy. Niektóre wnioski i obserwacje prowadzą do nierzadko zaskakujących odkryć – duch romantyzmu może się kryć w niespodziewanych miejscach czy dziełach kultury. Mickiewiczowskie motywy inspirują pokolenia scenarzystów i aktorów, a nawet pisarzy, których dzieła jawnie nawiązują do utworów zawartych w debiucie wieszcza. Premiery wydarzeń w dniach 17-20 października na platformie Think Film.

​​--- 

13. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

Mickiewicz filmowy. Echa „Ballad i romansów” w polskim kinie to wydarzenie online odbywające się od października do listopada 2022 na platformie Think Film. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Miasta Łodzi.

Spotkania z cyklu Akcja Edukacja są realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2022”. Projekt jest dofinansowany z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy