Indywidualne lekcje kina dla zwycięzców konkursu Krytyk Pisze
Konkurs Krytyk Pisze to nie tylko idealny start dla stawiających pierwsze kroki w krytyce filmowej, dający rozgłos i rozpoznawalność, ale także wyjątkowe nagrody – w tym roku po raz pierwszy indywidualne lekcje kina, czyli pełne wiedzy spotkania z profesjonalistami, którzy osobiście zdradzą tajniki swojej pracy. Zwycięzca wskazany przez Jury Krytyków spotka się z Michałem Oleszczykiem, konsultantem scenariuszowym i autorem podcastu SpoilerMaster, natomiast wyróżniony lub wyróżniona przez Jury Twórców – z Jackiem Hamelą, siedmiokrotnym laureatem Orła w kategorii najlepszy dźwięk (m.in. za „Wołyń” Wojtka Smarzowskiego czy „Wenecję” Jana Jakuba Kolskiego). Laureaci wygrają także współpracę redakcyjną z magazynem „Film&TV Kamera” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł. Zgłoszone teksty oceniać będą cenieni krytycy: Patrycja Mucha, autorka bloga „Filmowe odloty” i współprowadząca podcast „Wtem, piosenka” oraz Rafał Glapiak, autor bloga „Mocne Punkty” i absolwent łódzkiego filmoznawstwa. Milenia Fiedler, rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi, dwukrotna laureatka nagrody za montaż na festiwalu w Gdyni za filmy „Czas zdrady” i „Weiser” zasiądzie natomiast w Jury Twórców. Nabór do konkursu Krytyk Pisze trwa do 12 września.
Ku analitycznym korzeniom
Miejsce spotkań z dziełem filmowym od podszewki, jego poszczególnymi warstwami i znaczeniami – oto Akcja Edukacja. Jak co roku, organizatorzy zapraszają do wieloaspektowego spojrzenia na kino w ramach warsztatów analitycznych. „Wytwórnia znaczeń” pomoże poznać narzędzia wykorzystywane przy badaniu warstw utworu filmowego, a także etapy jego produkcji. Warsztatowicze staną się poszukiwaczami znaczeń nadawanymi przez środki stylistyczne, a to wszystko pod czujnym okiem Diany Dąbrowskiej, trzykrotnie nominowanej do Nagrody PISF w kategorii Krytyka filmowa, prowadzącej Accademię Filmu Włoskiego. Łaknących wiedzy z zakresu organizacji festiwali zaspokoją warsztaty z Marcinem Pieńkowskim, dyrektorem MFF Nowe Horyzonty. Na co zwracać uwagę planując wydarzenie, jak pozyskiwać filmy i przygotować ich festiwalowe premiery, skąd czerpać wiedzę o odbiorcy, wybierając choćby twórców do retrospektyw – te oraz inne aspekty pracy programera wydarzeń filmowych staną się punktem centralnym warsztatów. Jednym z najbardziej wyczekiwanych spotkań będzie rozmowa twórcami filmu „Głupcy”, który dzieli widzów. Ewa Puszczyńska, utytułowana polska producentka filmowa, współpracująca aktualnie z reżyserem światowego formatu – Jonathanem Glazerem, z którym tworzy rozgrywający się w Polsce film o holocauście „The Zone of Interest” opowie o procesie twórczym. Natomiast Tomasz Wasilewski zdradzi, dlaczego po raz kolejny podejmuje tematy tabu. Reżyser opowie także, jak wykreował pełen niedopowiedzeń i metafor obraz. Twórcy staną w ogniu pytań Miłosza Stelmacha, który z pewnością odwoła się do pojawiających się krytycznych recenzji.
Gdyby Mickiewicz żył, byłby filmowcem
W 1822 roku ukazują się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Współcześnie w szkolnej ławce wciąż powtarzamy „Pana Tadeusza”, „Redutę Ordona” czy którąś z części „Dziadów”. W 2022 roku Kamera Akcja przynosi festiwalowiczom i festiwalowiczkom Mickiewicza filmowego. Echa „Ballad i romansów” – wydarzenie online pełne nawiązań, inspiracji, a nawet bezpośrednich adaptacji poezji wieszcza. Uczestnicy znajdą odpowiedź na pytanie, ile z twórczości Mickiewicza pobrzmiewa w dzisiejszym kinie polskim, a także dlaczego autor „Świtezianki” oglądałby dzisiaj Wiedźmina. Mickiewicz filmowy zaprosi na szlaki mitów słowiańskich i mistycznych miejsc mocy, które odkryje podczas pokazów filmowych, spotkań z twórcami kina, a także w podcastach, wideoesejach i webinarach, które ujawnią nieoczywiste motywy. Niektóre wnioski i obserwacje prowadzą do nierzadko zaskakujących odkryć – duch romantyzmu może się kryć w niespodziewanych miejscach czy dziełach kultury. Mickiewiczowskie motywy inspirują pokolenia scenarzystów i aktorów, a nawet pisarzy, których dzieła jawnie nawiązują do utworów zawartych w debiucie wieszcza. Premiery wydarzeń w dniach 17-20 października na platformie Think Film.---
13. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.
Mickiewicz filmowy. Echa „Ballad i romansów” w polskim kinie to wydarzenie online odbywające się od października do listopada 2022 na platformie Think Film. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Miasta Łodzi.
Spotkania z cyklu Akcja Edukacja są realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2022”. Projekt jest dofinansowany z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.