Reklama

Reklama

Wielka metamorfoza Piotrkowskiej. Pamiętacie czasy, gdy ulica przypominała plac budowy? [zdjęcia]

Opublikowano: ndz, 3 kwi 2022 10:40
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach Łódź bez Piotrkowskiej? Trudno to sobie wyobrazić. Przy popularnej Pietrynie mieszczą się najważniejsze miejskie urzędy, banki, kawiarnie, puby i restauracje. To tu kwitnie życie kulturalne i rozrywkowe miasta. Choć łatwo o tym zapomnieć, Piotrkowska nie zawsze wyglądała tak jak dziś. Jak przebiegała jej metamorfoza, która dokonała się we współczesnej historii Łodzi? Przypominamy.

Remont ulicy Piotrkowskiej. Z brzydkiego kaczątka w pięknego łabędzia 

Reprezentatywna ulica Łodzi to polityczne, biznesowe, rozrywkowe i kulturalne życie miasta. Dziś przyciąga swoim urokiem i elegancją, jednak jej ostateczny wygląd klarował w ciągu ostatnich trzech dekad.  

Mimo, że już wiele lat wcześniej Piotrkowska zyskała funkcję najważniejszej ulicy w Łodzi, przed rokiem 1990 daleko jej było do współczesnego wyglądu. W tamtym czasie zapadła decyzja o jej modernizacji i realizacji pomysłu stworzenia deptaku na jej fragmencie. Z inicjatywy Marka Janiaka, członka grupy artystycznej Łódź Kaliska i obecnego architekta Miasta Łodzi, powstała Fundacja Ulicy Piotrkowskiej, której zadaniem było doprowadzenie realizacji wymienionych celów. 

Pierwsza faza prac objęła odcinek od al. Piłsudskiego do ul. Tuwima. W kolejnych latach remont przesuwał się na północ, aż do Placu Wolności. Wymieniona została kostka, na ulicy pojawiły się elementy małej architektury. Równocześnie postępował proces rewitalizacji znajdujących się przy ulicy kamienic, a z czasem podwórek. Krytykowano jednak niespójność wizji ulicy – każdy kolejny wyremontowany fragment miał jednak inną powierzchnię i styl dodatków. Jeszcze przed oddaniem ostatniego odcinka przeznaczonego na deptak, kostka na pierwszym odcinku uległa daleko idącemu zniszczeniu. Od 1995 była ona stopniowo wymieniana na bardziej szarą i solidniejszą kostkę, w którą przy okazji wbudowano Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci.

W 2012 roku stan betonowej kostki zmusił włodarzy miasta do podjęcia decyzji o ponownym remoncie Piotrkowskiej na odcinku od al. Mickiewicza i Piłsudskiego aż do Placu Wolności. Głównym celem była poprawa jakości nawierzchni oraz ujednolicenie jej na całym deptaku. Zdecydowano się na płyty granitowe. Przy okazji wymieniono latarnie i zwężono jezdnię. Zmieniono elementy małej architektury na te w kolorze antracytowym, które znamy z dzisiejszych spacerów ul. Piotrkowską. Remont ulicy zakończył się w lipcu 2014 roku. 

Pamiętacie okres metamorfozy ul. Piotrkowskiej? Znaleźliśmy kilka zdjęć z tamtego okresu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy