Skąd się wzięła nazwa?
Nazwa miejsca pochodzi od rodziny Lewitynów, która kupiła je w 1936 roku. Później przeszło na własność Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Wtedy zapadła decyzja, że powstanie tu zaplecze rekreacyjne dla mieszkańców Pabianic. Teren doskonale się do tego nadawał. Przylegał do powstającego osiedla Bugaj, ale był jeszcze na uboczu miasta. Nieopodal rozpoczynał się długi ciąg lasów, a jednocześnie w tym miejscu rzeka zasilająca stawy - Dobrzynka - nie była zanieczyszczona odpadami miejskimi.
Pierwszą kierowniczką była polska olimpijka
Pierwszą kierowniczką Lewityna została Jadwiga Wajsówna, polska lekkoatletka i przedwojenna zdobywczyni medali olimpijskich w Los Angeles i Berlinie. Po tafli pływały kajaki, rowery wodne, przy brzegu można było się kąpać. Z ziemi wydobytej przy pogłębianiu dna stawu usypano górkę, która służyła do zimowych szaleństw na sankach. Powstał także brodzik dla dzieci.
Nie tylko kąpielisko
Powierzchnia całego terenu to około 19 hektarów. Choć Lewityn oferuje głównie letnie atrakcje, czyli kąpielisko, wodny plac zabaw i wypożyczalnię sprzętu wodnego, można świetnie się tu bawić przez cały rok. Są ścieżki piesze i rowerowe, boiska do piłki nożnej, park linowy i siłownia. Cały ciąg pieszo-rowerowy jest oświetlony, a dla bezpieczeństwa również monitorowany.Korzystać z Lewityna mogą również osoby z niepełnosprawnością, na które czeka integracyjny plac zabaw oraz tarasy widokowe, na które dostaną się bez problemów dzięki podjazdom.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.